sobota, 27 novembra, 2021
1.8 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaÚrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj...

Úrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj nášmu hospodárstvu

17.10.2021 Úrokové sadzby sa v blízkej budúcnosti zrejme na Slovensku nezvýšia. Myslí si to hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.

Európska centrálna banka (ECB) nepohne sadzbami, pokiaľ nebude vnímať trvalejšie cenové tlaky. Takéto nastavenie menovej politiky z dnešného pohľadu vyhovuje podľa Horvátha aj slovenskej ekonomike.
Susedia už zvyšujú úroky
Rast cien je najrýchlejší za posledných 10 rokov a ECB napriek tomu nesprísňuje menovú politiku. V susedných krajinách v regióne už pritom centrálne banky začali so zvyšovaním úrokových sadzieb v snahe tlmiť infláciu.

„Očakávame, že súčasné zrýchlenie tempa rastu cien je v rozhodujúcej miere len dočasné,“ konštatuje Horváth.

Súčasné nastavenie menovej politiky pre eurozónu vyhovuje podľa neho aj slovenskej ekonomike. Problémy s dodávkami súčiastok pre náš priemysel nemajú jasný koniec.

Pandemický vývoj naďalej zatieňuje vývoj pre veľkú časť domácej ekonomiky.
NBS vidí vývoj priaznivo
„Máme záujem, aby boli odbytištia pre slovenské firmy v dobrom stave. Bolo by tiež odvážne práve v tejto fáze sťažiť prístup k financovaniu pre slovenské firmy,“ hovorí ekonóm.

Vývoj v nasledujúcich rokoch vidí Národná banka Slovenska pre Slovensko priaznivo a jednou z podmienok je nerobiť na úrovni eurozóny unáhlené kroky.

„Sadzby teda v blízkej budúcnosti zrejme u nás hore nepôjdu,“ uzavrel Horváth.

Viac k témam: Inflácia, úrokové sadzby
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj nášmu hospodárstvu © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 +9,152 Dnes Úmrtí 14,228 +51 Dnes Uzdravení 540,119 Infikovaných 106,039 Last updated: 27. novembra 2021 - 16:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img