pondelok, 25 októbra, 2021
5.2 C
Bratislava
ÚvodSprávyEÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s...

EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom

15.10.2021 Európska únia v stredu predstavila nové návrhy pre severoírsky protokol. Podpredseda Európskej komisie, Slovák Maroš Šefčovič, načrtol možné zníženie kontrol potravín, rastlín a zvierat o 80 % a administratívy v prípade dopravných spoločností o polovicu.

Spojené kráľovstvo však trvá na ďalšej zásadnej zmene. Chce, aby EÚ postúpila právny dohľad nad akýmikoľvek obchodnými spormi nezávislej arbitráži. S takýmto ústupkom však EÚ zatiaľ nesúhlasila.

Cieľom takzvaného severoírskeho protokolu je zabrániť situácii, keď by tovary z Británie vstupovali na spoločný trh EÚ bez preclenia, a zároveň garantovať pokračovanie otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako súčasťou európskeho spoločenstva.

Unionisti však namietajú, že vytvára obchodnú hranicu medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom, čo podkopáva ich pozíciu ako súčasti Spojeného kráľovstva. Londýn tiež považuje kontroly tovarov na hranici za obťažujúce a chce preto zmeniť príslušné časti brexitovej dohody.

Šefčovič sa v piatok v Bruseli stretne s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom a spoločne prediskutujú riešenia, ktoré by mohli pomôcť dostať zo slepej uličky vzťahy medzi EÚ a Britániou týkajúce sa severoírskeho protokolu i ďalších problematických otázok.

Viac k témam: Brexit, Kontrola
Zdroj: Webnoviny.sk – EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 456,438 +3,207 Dnes Úmrtí 12,903 +8 Dnes Uzdravení 412,674 Infikovaných 30,861 Last updated: 25. októbra 2021 - 03:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img