pondelok, 25 októbra, 2021
5.2 C
Bratislava
ÚvodSprávySeverná Kórea mala otestovať novú hypersonickú raketu, tlak na USA a Južnú...

Severná Kórea mala otestovať novú hypersonickú raketu, tlak na USA a Južnú Kóreu rastie

30.9.2021 Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v stredu uviedla, že úspešne otestovala novú hypersonickú raketu. Pchjongjang tak pokračuje v prezentácii svojej obrannej sily, keďže v uplynulom období vystrelil viacero rakiet krátkeho i dlhého doletu, a vyvíja tlak na USA a Kórejskú republiku v súvislosti s dlhotrvajúcimi rokovaniami o jadrových zbraniach KĽDR.

Hypersonické zbrane sú schopné pohybovať sa niekoľkonásobne vyššou rýchlosťou, ako je rýchlosť zvuku. Takéto zbrane vyvíjajú viaceré svetové veľmoci ako Rusko, Spojené štáty, Čína či Francúzsko.
Vývoj ešte chvíľu potrvá
Podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry raketa počas svojej prvej letovej skúšky splnila kľúčové technické požiadavky vrátane stability štartu, ovládateľnosti a letových vlastností „oddelenej hypersonickej hlavice“.

Kórejská republika skonštatovala, že raketa KĽDR je v ranom štádiu vývoja a uviedla, že Severná Kórea bude ešte potrebovať „značný čas“, aby bola operácieschopná.
Krajina je v zlej situácii
Prezentácia zbraní v KĽDR by mohla byť zameraná aj na posilnenie vnútroštátnej súdržnosti, keďže vodca Kim Čong-un čelí pravdepodobne najťažším chvíľam od nástupu do funkcie na konci roka 2011.

KĽDR pod jeho vedením okrem ekonomickým sankcií USA čelí i pandémii koronavírusu či prírodným katastrofám, čo v kombinácii s desaťročiami zlého hospodárenia dostalo Severnú Kóreu do nezávideniahodnej situácie.

Odborníci tvrdia, že KĽDR v najbližších mesiacoch bude pravdepodobne pokračovať v testovacích aktivitách, prinajmenšom dovtedy, kým Čína nezačne tlačiť na pokoj pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu začiatkom budúceho roka.

Viac k témam: hypersonická raketa, nadzvuková raketa, Raketové testy
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea mala otestovať novú hypersonickú raketu, tlak na USA a Južnú Kóreu rastie © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 456,438 Úmrtí 12,903 Uzdravení 412,666 Infikovaných 30,869 Last updated: 25. októbra 2021 - 03:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img