Slovensko podporuje obnovenie výcviku v Mali, snahou je aj odstrániť hrozbu terorizmu

0

4.9.2021 Slovensko podporuje postupné obnovenie výcvikových aktivít v Mali. Po rokovaní ministrov obrany členských štátov Európskej únie (EÚ) v Slovinsku to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Jeho stanovisko poskytla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
Angažovanosť v regióne Sahel
Ústrednými témami stretnutia Rady pre zahraničné veci boli aj misie a operácie medzinárodného krízového manažmentu či aktuálna situácia v Afganistane. Diskusia bola tiež venovaná takzvanému Strategickému kompasu EÚ či spoločnému návrhu na vytvorenie vojenskej poradnej a výcvikovej misie EÚ na Ukrajine.

„Strategickým cieľom angažovanosti EÚ v regióne Sahel musí byť posilnenie schopnosti krajín zaručiť bezpečnosť svojich obyvateľov a odstrániť hrozbu terorizmu. Aj preto podporujeme postupné obnovenie výcvikových aktivít v Mali,“ priblížil Naď.
Zlepšenie spolupráce medzi EÚ, NATO a OSN
Na zasadnutí Rady pre zahraničné veci EÚ sa ministri obrany venovali predovšetkým súčasnému vývoju v regióne Sahel, Mozambiku a tiež postupu operácie IRINI, ktorej cieľom je presadzovať zbrojné embargo voči Líbyi. V tejto súvislosti informoval minister Naď svojich kolegov aj o aktuálnom pôsobení slovenských vojakov v operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

Šéfovia rezortov obrany EÚ tiež absolvovali pracovné stretnutie, na ktorom diskutovali spolu so zástupcom Generálneho tajomníka NATO Mirceom Geoanom a námestníkom generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie Jean-Pierrom Lacroixom o možnostiach zlepšenia spolupráce medzi EÚ, NATO a OSN.

Viac k témam: vojaci, výcvik vojakov
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko podporuje obnovenie výcviku v Mali, snahou je aj odstrániť hrozbu terorizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -