17.8.2021
aktualizované 16. augusta, 16:26
Činnosť humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc najnovší vývoj v Kábule neovplyvnil. Hoci mnohí cudzinci z krajiny utiekli, organizácia v Afganistane naďalej má aj zahraničný personál. V provinciách Kandahár, Herát, Kundúz, Chóst a Hílmand, ktoré militantné hnutie Taliban ovládalo už skôr, má organizácia Lekári bez hraníc viac ako 2 300 afganských kolegov.
Filipe Ribeiro, zástupca organizácie Lekári bez hraníc v Afganistane pre agentúru Associated Press povedal, že jej lekárky v týchto provinciách v súlade s miestnymi normami a tradíciami nosili burky už predtým, ako oblasť ovládol Taliban. „Nečelíme nijakým prekážkam, pokiaľ ide o dochádzanie žien do práce,” konštatoval.
Ribeiro, ktorý je na základni organizácie v Kábule, dodal, že ulice mesta boli v pondelok pokojné a tiché napriek scénam chaosu na letisku. „Musíme mať na pamäti, že zdravotnícky systém už doteraz bol nefunkčný a dnes je dôležité pokračovať v podpore afganskej populácie a garantovať, že zdravotnícke služby budú pokračovať,” poznamenal.
Absolutely mind-boggling#Kabul airport#Afghanistan pic.twitter.com/xYEcf8ZYDs— Jean-Marc Mojon (@mojobeirut) August 16, 2021
Príliš dôverovali USA a NATO
Rusko evakuuje časť zamestnancov svojho veľvyslanectva v afganskom Kábule. Ako v pondelok uviedol ruský diplomat v Afganistane Zamir Kabulov, Kremeľ nechce v tamojšej metropole sústrediť príliš veľa ruských občanov.
Pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy povedal, že približne 100 zamestnancov ruského veľvyslanectva prepustia alebo inak evakuujú, aby ich tam nebolo príliš veľa.
Podľa Kabulova sa ruský veľvyslanec v Afganistane Dmitrij Žirnov v utorok stretne so zástupcom hnutia Taliban, aby prediskutoval bezpečnosť ruskej diplomatickej misie. Dodal, že vonkajší obvod ambasády už stráži Taliban, a zdôraznil, že Moskva sa zatiaľ nerozhodla, či uzná novú vládu Talibanu.
Kabulov tiež uviedol, že rýchle prevzatie kontroly nad afganským hlavným mestom v podaní Talibanu je „trochu neočakávané“, keďže Rusko príliš dôverovalo kvalite ozbrojených síl vycvičených Spojenými štátmi a NATO. Na adresu týchto síl poznamenal, že „pri prvom výstrele všetko odhodili“.
Briti chcú prepraviť stovky ľudí
V priebehu dvoch dní plánuje tiež britská vláda z Afganistanu letecky prepraviť viac ako 1 500 ľudí. Informoval o tom britský minister obrany Ben Wallace.
Prvý let s britskými občanmi pristál vo Veľkej Británii v pondelok, povedal minister. Jednotlivé krajiny sa narýchlo snažia evakuovať svojich diplomatov, afganských zamestnancov a ich rodiny počas chaotickej situácie na letisku v Kábule.
Ben Wallace vyjadril nádej, že britská vláda dokáže evakuovať približne tisíc ľudí denne, vrátane afganských obyvateľov, ktorí pomáhali britským občanom. Pre BBC minister povedal, že pracujú na „odstránení byrokratických bariér“ s cieľom zabezpečiť, že ľudia, ktorí prejdú kontrolou, môžu odletieť do Spojeného kráľovstva.
Na letisku pomáhajú vojaci
Šéf rezortu obrany ďalej informoval, že britská vláda cez víkend do Kábulu vyslala viac ako 600 vojakov, aby pomohli udržiavať bezpečnosť na letisku a „efektívne vybavovať, riadiť a sprevádzať ľudí na naše lety, aby sa dostali z Afganistanu“.
Za jedno z „najväčších sklamaní“ Wallace označil to, že vzhľadom na rýchlosť kolapsu afganskej vlády sa musel skrátiť harmonogram odsunu afganských a britských občanov, ktorý bol naplánovaný na obdobie do 31. augusta.
Evakuujú Austrália aj Švédsko
Svojich občanov z Afganistanu sťahujú aj ďalšie krajiny. Austrália informovala, že pracuje na repatriácii viac ako 130 Austrálčanov a ich rodín z Afganistanu a evakuácii nezverejneného počtu utečencov.
Švédsko referovalo, že 19 zamestnancov ambasády presúva z Kábulu do katarskej Dauhy, a Dánsko zasa poznamenalo, že väčšina pracovníkov dánskeho veľvyslanectvo sa už nachádza mimo územia Afganistanu.
Mimoriadna videokonferencia
Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) sa v utorok stretnú na núdzových rokovaniach, aby prediskutovali krízu v Afganistane po tom, ako afganský prezident ušiel z krajiny a militantné hnutie Taliban cez víkend získalo kontrolu nad hlavným mestom Kábul.
Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že sa rozhodol zvolať mimoriadnu videokonferenciu, aby ministri mohli uskutočniť „prvé vyhodnotenie“ tohto vývoja.
Borrell uviedol, že „Afganistan stojí na križovatke. V hre je bezpečnosť a blaho jeho občanov a tiež medzinárodná bezpečnosť“. Európske krajiny prekvapila rýchlosť prevzatia moci v Afganistane a v týchto dňoch evakuujú svoje ambasády a odchádzajú z krajiny.
Európska únia má v Kábule malú diplomatickú misiu, ale je jedným z najväčších poskytovateľov pomoci Afganistanu.
Viac k témam: diplomati, evakuácia, útek prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk – Organizácia Lekári bez hraníc zostáva v Afganistane, Moskva evakuuje časť ambasády v Kábule © SITA Všetky práva vyhradené.