piatok, 24 septembra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodSprávySlovenskí vojaci využívali na misii v Afganistane služby tlmočníkov, ktorých teraz môže...

Slovenskí vojaci využívali na misii v Afganistane služby tlmočníkov, ktorých teraz môže ohrozovať Taliban

5.8.2021 Ozbrojené sily SR (OS SR) pri komunikácii s civilným obyvateľstvom na misii v Afganistane využívali služby tlmočníkov. Spolupracovníkom slovenských vojakov však po odchode Severoatlantickej aliancie (NATO) z Afganistanu môže hroziť nebezpečenstvo zo strany Talibanu.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková, v súčasnosti sa diskutuje na rôznych úrovniach o tom, ako zmierniť riziká pre spolupracovníkov, definitívne rozhodnutie však ešte neprijali.
NATO rozhodlo o stiahnutí
Počas pôsobenia v Afganistane bola časť úsilia OS SR venovaná aj výcviku afganských bezpečnostných zložiek. Pri komunikácii s nimi a s civilným obyvateľstvom využívala slovenská armáda služby tlmočníkov získaných cez štruktúry jednotlivých operácií.

Tento rok pritom ozbrojené sily ukončili takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane. Urobili tak na základe rozhodnutia Severoatlantickej aliancie.

Americký prezident Joe Biden stanovil, že všetci vojaci NATO odídu z Afganistanu do 11. septembra – 20. výročia teroristických útokov, ktoré viedli k invázii do Afganistanu.
Česi už majú program
O pomoci pre afgánskych spolupracovníkov sa diskutuje aj v Českej republike. Ako informovala Česká televízia (ČT), Česko má program pomoci pre afgánskych spolupracovníkov s českou armádou, ktorí zostali v krajine po stiahnutí aliančných armád.

Minister obrany Lubomír Metnar (ANO) v televízii vyhlásil, že návrh nevylučuje ani poskytnutie azylu.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vojaci využívali na misii v Afganistane služby tlmočníkov, ktorých teraz môže ohrozovať Taliban © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 405,931 Úmrtí 12,592 Uzdravení 384,790 Infikovaných 8,549 Last updated: 24. septembra 2021 - 04:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -