štvrtok, 23 septembra, 2021
15.6 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaOčkovacia lotéria je spoločensky návratná, ku kompletnej vakcinácii však musí presvedčiť tisíce...

Očkovacia lotéria je spoločensky návratná, ku kompletnej vakcinácii však musí presvedčiť tisíce ľudí

4.8.2021 Očkovacia lotéria s nákladmi viac ako 26 miliónov eur je spoločensky návratná, ak presvedčí k očkovaniu oboma dávkami aspoň šesťtisíc ľudí. Vyplýva to z hrubých prepočtov Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR.

Ako však útvar podotkol na sociálnej sieti, o účinnosti lotérie pri podpore vakcinácie však zatiaľ v zahraničí neexistuje dostatok dôkazov.
Konať treba rýchlo
Finančné bonusy môžu podľa ÚHP pomôcť zvýšiť motiváciu očkovať sa. Sprostredkovateľský bonus za 24 miliónov eur bude návratný, ak presvedčí aspoň 24-tisíc ľudí, ktorí by sa inak zaočkovať nedali. Pomer prínosov a nákladov je pritom oveľa priaznivejší vo vyšších vekových skupinách.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Vzhľadom na nedostatočné tempo očkovania je podľa útvaru kľúčové konať rýchlo. Štát by mal použiť viacero opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať. Výhody pre zaočkovanú populáciu prípadne nižšie obmedzenia sú nákladovo najefektívnejším riešením.
Na zváženie je aj povinné očkovanie
Pomôže znižovanie bariér prístupu k očkovaniu, najlepším opatrením na cielenie rizikových skupín je zvýšenie kapacít mobilných očkovacích jednotiek. Zvážiť je podľa ÚHP potrebné aj povinné očkovanie pre vybrané profesie, ktoré prichádzajú do kontaktu s najrizikovejšími skupinami obyvateľstva.

Útvar hodnoty za peniaze podotkol, že zvyšovanie počtu zaočkovaných ľudí je najefektívnejším spôsobom, ako ochrániť životy a znížiť ekonomické aj zdravotné škody spôsobené pandémiou. Podľa odhadu ÚHP sa spoločenské náklady na nezaočkovaného človeka pohybujú okolo 4 384 eur.

Viac k témam: Koronavírus, očkovacia lotéria, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, výhody
Zdroj: Webnoviny.sk – Očkovacia lotéria je spoločensky návratná, ku kompletnej vakcinácii však musí presvedčiť tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 405,931 +949 Dnes Úmrtí 12,592 +3 Dnes Uzdravení 384,793 Infikovaných 8,546 Last updated: 23. septembra 2021 - 20:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -