Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič

0

31.7.2021 Vo veku 93 rokov zomrel vo štvrtok 29. júla vo večerných hodinách zakladateľ a dlhoročný generálny riaditeľ Bienále ilustrácií Bratislava Dušan Roll. V tlačovej správe o tom informovala Hana Ondrejičková z medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Roll sa narodil 28. januára 1928 v Martine, kde na miestnom gymnáziu aj zmaturoval. Po štúdiách na Právnickej fakulte a Vysokej škole stavebnej v Bratislave pôsobil vo vydavateľstve Osveta a neskôr vo vydavateľstve Mladé letá. V roku 1963 bol jedným zo spoluzakladateľov Bienále ilustrácií Bratislava (BIB).

V rokoch 1978 až 1981 pôsobil ako riaditeľ Slovenskej filmovej tvorby. V BIB zastával až do roku 2006 funkciu generálneho riaditeľa. Zároveň bol viceprezidentom a prezidentom Medzinárodnej únie pre detskú knihu, prezidentom medzinárodnej poroty Ceny Hansa Christiana Andersena, členom umeleckej komisie UNICEF v New Yorku a viacerých medzinárodných porôt v rámci UNESCO.

Zakladal medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra a pôsobil v porotách mnohých medzinárodných filmových festivalov. V roku 2008 mu prezident Ivan Gašparovič udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu