nedeľa, 25 júla, 2021
18.9 C
Bratislava
Úvod Správy Správa eurokomisie o právnom štáte na Slovensku vyznieva pozitívne, tvrdí ministerstvo spravodlivosti

Správa eurokomisie o právnom štáte na Slovensku vyznieva pozitívne, tvrdí ministerstvo spravodlivosti

22.7.2021 Z pohľadu Slovenska vyznieva správa Európskej komisie (EK) o stave právneho štátu v roku 2021 pozitívne. Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal hovorca rezortu Peter Bubla. Správa konštatuje, že úsilie Slovenska potláčať korupciu sa výrazne zvýšilo, čo sa prejavilo pri jej vyšetrovaní a stíhaní.

MS SR vníma, že hoci zo strany Komisie nezaznieva na adresu Slovenska kritika, správa sa nevyhýba ani pomenovaniu a poukázaniu na konkrétne nedostatky.
Posun k lepšiemu
„Za príjemný posun k lepšiemu hodnotí vnímanie nezávislosti súdov medzi firmami, z 15 percent v roku 2020 na 30 percent v súčasnosti. Vnímanie nezávislosti súdov medzi širokou verejnosťou však ostáva už dlhodobo na hranici 28 percent,“ reagovalo MS SR v tlačovej správe.

Správa EK vyzdvihuje aj snahu trestne stíhať predstaviteľov štátu a polície, ako aj sudcov za trestné činy korupcie a zneužitia právomoci verejnoprávneho činiteľa. Pozitívne hodnotí aj nedávne zmeny v ústave spojené s výberom a voľbou sudcov Ústavného súdu SR a zmeny dotýkajúce sa fungovania a kreovania Súdnej rady SR.

Podľa MS SR hodnotí EK pozitívne aj kroky v oblasti boja proti korupcii, akými sú Protikorupčná politika SR na roky 2019 až 2023 alebo zákon o zaistení majetku.
Správa má 27 kapitol
Za progres považuje aj posilnenie kompetencií Úradu špeciálnej prokuratúry alebo zvolenie predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Rezort spravodlivosti dodal, že v praxi sa potvrdzujú niektoré nedostatky v súdnictve súvisiace najmä s použiteľnosťou a nekompatibilitou rôznych informačných systémov, ktoré bude do budúcnosti potrebné vyriešiť.

Celá hodnotiaca správa sa skladá z 27 kapitol, z ktorých každá monitoruje stav právneho štátu v niektorej členskej krajine Európskej únie.

Jej cieľom je formou poukazovania na problémy v jednotlivých štátoch zabezpečovať prostredníctvom dialógu zlepšovanie situácie v oblasti právneho štátu a základných hodnôt.

Viac k témam: justícia, právny štát, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Správa eurokomisie o právnom štáte na Slovensku vyznieva pozitívne, tvrdí ministerstvo spravodlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,302 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,359 Infikovaných 409 Last updated: 25. júla 2021 - 04:49 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -