
Irán požiadal Francúzsko o dešifrovanie záznamov z tzv. čiernych skriniek pochádzajúcich zo zostreleného lietadla typu Boeing patriaceho leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines, ktoré sa 8. januára tohto roku zrútilo len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního.
Podľa agentúry AFP o žiadosti Iránu informovali zdroje blízke vyšetrovaniu leteckej katastrofy.
Iránsky vyslanec pri Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo (ICAO) v Montreale uviedol, že islamská republika získala prísľub pomoci od francúzskeho Úradu vyšetrovania a analýz civilného letectva (BEA) pri sťahovaní a dešifrovaní údajov z letového zapisovača, uviedol zdroj.
Úrad BEA však pre AFP odmietol potvrdiť, že ju Irán o to požiadal. Dodal však, že je “pripravený posúdiť akúkoľvek žiadosť” od Iránu.
Pokiaľ ide o tragédiu z januára, iránska strana najprv tvrdila, že k nehode došlo v dôsledku technických problémov lietadla. Až o niekoľko dní Irán priznal, že ukrajinské lietadlo omylom zostrelila iránska armáda, konkrétne jej zložka revolučné gardy.
Na palube lietadla bolo 176 ľudí, z ktorých nikto neprežil. Medzi obeťami sú občania Ukrajiny, Iránu, Kanady, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie.
Vrak lietadla Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA), ktoré sa zrútilo v stredu 8. januára 2020, krátko po vzlietnutí z medzinárodného letiska v Teheráne, odkiaľ malo smerovať do Kyjeva. Autor:(TASR/AP) Pri havárii zomreli vetci 176 ľudia na palube. (Autor: TASR/AP) Teherán sa v sobotu 11. januára 2020 priznal, že lietadlo neúmyselne zostrelila iránska armáda. (FOTO TASR/AP)This undated photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, shows detail of the wreckage of the Ukraine International Airlines Boeing 737-800 at the scene of the crash in Shahedshahr, southwest of the capital Tehran, Iran. Iran has acknowledged that its armed forces “unintentionally” shot down the Ukrainian jetliner that crashed earlier this week, killing all 176 aboard, after the government had repeatedly denied Western accusations that it was responsible. (Ukrainian Presidential Press Office via AP) Iránska polícia zaujíma pozíciu voči demonštrantom počas protestného zhromaždenia pred Univerzitou Amira Kabira v Teheráne 11. januára 2020 na pamiatku obetí havárie ukrajinského lietadla zostreleného iránskou raketou. (Foto: TASR/AP)
Veľká časť cestujúcich v lietadle boli Kanaďania alebo osoby s povolením na pobyt v Kanade. Vláda v Ottawe aj vzhľadom na to už celé mesiace vyzýva Irán, ktorý nemá technické možnosti na získanie údajov zo zapisovačov, aby čierne skrinky vydal na analýzu Ukrajine alebo Francúzsku.
Iránska oficiálna tlačová agentúra IRNA začiatkom júna opätovne potvrdila, že iránske úrady sú na to pripravené, ale varovala, že technické zariadenia z lietadla sú vážne poškodené, takže ich vydanie nemusí viesť k zrýchleniu vyšetrovania tragédie.