Macron je úplne mimo! Babiš pre PL odpálil prezidenta Francúzska

Andrej Babiš (Autor: TASR)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu zverejnil otvorený list všetkým občanom členských štátov EÚ, v ktorom vykreslil svoju víziu Únie.

Najviac vášní a odporu v susednom Česku vzbudil Macronov návrh na vybudovanie akéhosi jednotného európskeho azylového úradu, ktorý by zrejme v oblasti migračnej politiky a udelenia či neudelenia azylu rozhodoval plošne za všetkých členov Európskej únie. Pritom právo rozhodovať o týchto záležitostiach je pre väčšinu národných štátov jednou z najzásadnejších suverénnych právomocí.

Lenže podľa Emmanuela Macrona je nutná reorganizácia schengenského priestoru. Tá by vraj spočívala v tom, že každá krajina, ktorá je členom schengenu, musí byť nielen zodpovedná, čo znamená prísnu kontrolu hraníc, ale aj solidárna. A uvedená solidarita podľa neho tkvie v spoločnej azylovej politike so spoločnými pravidlami prijímania a odmietania žiadateľov.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron  Zdroj: TASR

V obsiahlom komentári pre PL sa k Macronovej požiadavke vyjadril český premiér Andrej Babiš, ktorý to odmieta.

„Návrhy prezidenta Macrona sú pekne prezentované, ale sú úplne mimo reality. Už som vypozoroval, že keď Francúzsko hovorí viac Európy, myslí tým v skutočnosti viac Francúzska. Ale tak to predsa byť nemôže. V Európe sme si všetci rovní,“ má v tom jasno Babiš.

Európska únia, ktorú podľa svojich slov chce, je spoločenstvom krajín, ktoré spoločne riešia spoločné problémy. „Každý máme inú históriu, inú úroveň ekonomiky a tiež trochu iné očakávania od EÚ. Naši ľudia odmietajú, keď sa jeden štát snaží ostatným nadiktovať svoje predstavy – všetko by mali lídri EÚ najprv prebrať medzi sebou,“ pripomína český predseda vlády.

„Áno, Európska únia sa musí zmeniť, ale inak. Brexit napríklad nie je signálom ohrozenia EÚ, ale dôsledkom toho, že niektoré veci v Únii nefungujú správne a nemožno v nich ďalej pokračovať. EÚ sa musí vrátiť k svojim koreňom a v prvom rade sa sústrediť na dokončenie spoločného trhu, odstránenie ekonomických bariér a riešenie bezpečnostnej situácie,“ konštatuje Andrej Babiš pre PL.

Premiér Babiš zásadne nesúhlasí s tým, že by Česká republika nebola solidárna, ale nemožno nikomu nič vnútiť. „Zlú skúsenosť mám napríklad s tlačením jednotnej azylovej politiky nasilu. My sa chceme sami rozhodovať, koho na svoje územie pustíme. Nie je možné nechať otvorené hranice a nechať do EÚ prúdiť nepreverených ľudí. A nech sa nikto nezaklína tým, že ČR nie je solidárna: prišli k nám tisíce ľudí z Ukrajiny, z krajiny, kde sa dodnes bojuje. A my sme ich prijali medzi seba bez rečí a bez výhovoriek. Ale legálne na základe pracovného povolenia a povolenia pobytu,“ zdôrazňuje.

„Podporujeme aj krajiny na Balkáne – naši policajti tam strážia hranice. Takisto nepomôže nadmerný tlak na harmonizáciu v oblastiach, kde si to mnoho štátov nepraje, napríklad dane alebo minimálne mzdy. Nechceme unifikovanú Európu, ktorá bude zviazaná rovnakými pravidlami pre všetko. Nechceme pre všetkých zjednotené dane a odvody pre celú EÚ. To si vieme lepšie určovať sami. Každý politik robí predvolebnú kampaň a ja tento prejav vnímam ako súčasť takejto kampane. Myslím, že by sme sa mali spoločne začať venovať problémom, ktoré nás trápia, ako je nedokončený vnútorný trh, brexit, ochrana vonkajších hraníc a ďalšie témy,“ dodal Andrej Babiš pre PL.

 

- Reklama -