pondelok, 25 októbra, 2021
9.9 C
Bratislava
ÚvodSprávyKauzyHlina išiel podporiť sestričky. Do protestu zapojil aj nemocničné lôžko

Hlina išiel podporiť sestričky. Do protestu zapojil aj nemocničné lôžko

Poslanecký búrlivák Alojz Hlina je už známy svojimi protestnými akciami, ktorými poukazuje na rôzne kauzy či problémy súvisiace so slovenskou politickou scénou. Tou teraz otriasa nielen štrajk učiteľov, ale aj hromadné výpovede zdravotných sestier. Hlina sa ich vydal včera podporiť do Žiliny.

Bez policajných obštrukcií

Na správu o prevoze pacientov reagoval okamžite, keď oznámil, že pacientov bude prevážať pešo cez priechod pre chodcov na žilinskom obchvate. „Ak chcete vyhnať zlodejov zo slovenského zdravotníctva a podporiť sestričky, jedna z možnosti je prísť pomôcť ´rozvážať´ pacientov zo žilinskej nemocnice,“ informoval na sociálnej sieti. Netrvalo dlho a svoj nápad aj zrealizoval.

Hlina na proteste v Žiline. Zdroj: Youtube/Alojz Hlina

Žilinčania, respektíve šoféri, sa čudovali, keď museli zastať na priechode pre chodcov, no okrem nich išla cezeň aj nemocničná posteľ. Tú poslancovi požičali z istej nemocnice, no nechcel prezradiť, z ktorej. Bál sa, že by z toho mohli mať problém. Ako dodal pre PL.sk, ľudí, ktorí sa tento nápad rozhodli podporiť, bolo asi 30 až 40. Podľa svojich slov chcel sestričkám aj takouto formou vyjadriť solidaritu. Opletačky s políciou, ako to bolo pri prevážaní alobalového balíčka okolo budovy Bonaparte, kde býva Robert Fico, tentoraz nemal. „Došlo k minimálnemu spomaleniu premávky pre to, že sme to nechali v tej symbolickej rovine. V zásade ani nebol dôvod, aby polícia zasahovala.

Národ krčmových hrdinov

„Ak by sme neboli krajinou krčmových hrdinov, nikdy by si politici nedovolili toľko, čo si dovolia teraz,“ rozohnil sa nad situáciou v zdravotníctve. Pre PL.sk povedal, že rozvážanie pacientov do iných nemocníc považuje za absurdné. „Keby bolo na Považí zemetrasenie, že nestíha žilinské ARO, tak rozvážajú pacientov. Alebo, keby bol ozbrojený konflikt v Žiline a bolo by toľko ranených, že by ich rozvážali… Sme v čase mieru a nemocnice si neplnia svoje funkcie, niekto je za to zodpovedný. Štát si neplní ústavné funkcie,“ doplnil.

Poslanec sestričky ľutuje, no rozčúlila ho aj iná vec. A to tá, že aj protestovanie sestričiek je výlučne ženskou záležitosťou. „My sme naozaj národom krčmových hrdinov, kde muži sú veľkí bojovníci doma pri televízore, hučia do tých žien, ako by svet zmenili, a keď príde možnosť niečo reálne urobiť, tak zrazu je po hrdinstve,“ kritizoval mužov. To, ako sestričky napokon skončia, podľa neho závisí od toho, či muži za seba nechajú bojovať ženy. Kritizoval aj košickú „kliku“, ktorá tvrdí sestričkám, že platy sa nedajú zdvihnúť, no pritom rokujú o kúpe predražených prístrojov.

Pokuty sa báť nemusia

Žilinskú nemocnicu opustilo 170 sestier. V krajskom meste na severe Slovenska vystúpila minulý týždeň na verejnom zhromaždení aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Tá ocenila úsilie všetkých sestier v hromadných výpovediach bojovať za lepšie zdravotníctvo.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák sa vyjadril, že je rád, že žilinská nemocnica funguje a činnosť oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny sa napokon nepreruší. „Vedeniu nemocnice sa napriek hromadným výpovediam sestier podarilo situáciu stabilizovať,“ pochválil nemocnicu.

Naďalej je však rozhorčený z pokuty, ktorá v prípade stiahnutia výpovede sestrám hrozila. „Okresný súd Bratislava II na základe žaloby dvoch zdravotných sestier, ktoré podali a odvolali svoje výpovede, nariadil, že do právoplatného rozhodnutia súdu Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek nesmie vymáhať od sestier, ktoré stiahli svoje výpovede, pokutu 3 300 eur na základe Dohody o solidarite, ktorú zdravotným sestrám dávalo združenie podpisovať. Minister zdravotníctva Viliam Čislák a predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Richard Raši opätovne uisťujú sestry, ktoré sa pre túto pokutu boja stiahnuť svoje výpovede, že tak môžu bez obáv urobiť,“ uviedol rezort zdravotníctva. „Treba poďakovať všetkým sestrám, ktoré sa nedali vtiahnuť do politickej kampane a ostali pri pacientovi,“ vyhlásil Raši.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 457,431 +993 Dnes Úmrtí 12,917 +14 Dnes Uzdravení 413,068 Infikovaných 31,446 Last updated: 25. októbra 2021 - 12:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img