nedeľa, 20 júna, 2021
19.3 C
Bratislava
Úvod Správy Umelec reagoval na násilné strety v Calais, fanúšikov rozdelil na dva tábory....

Umelec reagoval na násilné strety v Calais, fanúšikov rozdelil na dva tábory. Hanbi sa, cynik, odkazujú jedni. Choďte do r*ti, rasistickí hajzli, reagujú ďalší

Najnovšie dielo reaguje na incident zo začiatku januára, keď polícia použila v utečeneckom tábore slzný plyn. Na novom výtvore je vyobrazené dievča zo slávneho diela Bedári Victora Huga, ktorej tečú z očí slzy a pod ňou je plechovka, z ktorej sa valí plyn. Za postavou je nakreslená francúzska vlajka. Umiestnenie kresby tiež nie je náhodné – nachádza sa v blízkosti francúzskeho veľvyslanectva.

Obrancovia imigrantov hovoria o kolektívnom treste

Okrem dievčaťa a plechovky sa pri výtvore nachádza aj interaktívny QR kód, ktorý pri jeho naskenovaní presmeruje na video, keď sa pri policajnej akcii z 5. a 6. januára použili slzný plyn a gumové projektily. Neskôr však prišli na miesto muži, ktorí dielo zakryli doskou, vraj, aby ho chránili, respektíve zachovali. Dielo namaľované tiež na drevenej doske sa pokúsil ukradnúť istý gang, informuje Daily Mail. Scotland Yard uviedol, že k prípadu poslal policajtov, ale muži z miesta činu ušli.

Maľba vznikla na rohu veľkého komplexu v Knightsbridge v Londýne, v ktorom sú luxusné byty a obchody. Dielo reaguje na násilné strety imigrantov a policajtov, ktorí museli použiť slzný plyn preto, aby dostali situáciu pod kontrolu. Ako opísala incidenty skupina Calais Migrant Solidarity (Solidarita s imigrantami v Calais), k útokom v noci z 5. na 6. januára došlo, keď sa časť utečencov vybrala smerom k mestu. „Keď míňali dom neonacistických sympatizantov, napadla ich skupina fašistov,“ píše na svojom webe skupina s tým, že poniektorí ich nasledovali do tábora. Podľa nej sa imigranti začali mobilizovať v sebaobrane, no kým „fašisti“ do nich hádzali kamene, stáli po boku polície. „Došlo k výraznému a nerozvážnemu útoku chemickými zbraňami v utečeneckom tábore, predovšetkým v oblasti obývanej ženami a deťmi,“ informovala skupina.

Ďalšie použitie slzného plynu podľa skupiny nastalo, keď sa imigranti pokúšali dostať do kamiónov smerom do Veľkej Británie. Vtedy tiež zasahovala polícia. „Zámer polície kolektívne potrestať ľudí bol jasný,“ myslí si skupina, ktorá vznikla na podporu imigrantov. Policajný hovorca Steve Barbet však pre The Guardian poprel zámerné použitie slzného plynu. „Pokiaľ to nie je nevyhnutné pre obnovenie verejného poriadku, nikdy sa to nepoužíva v samotnom tábore,“ uviedol. Vlastnú mienku si môže vytvoriť každý po vzhliadnutí videa, ktoré je k dispozícii aj na Youtube.

Zdroj: Yotube/Calais Migrant Solidarity

Banksyho počin si však vyslúžil kritiku aj medzi niektorými fanúšikmi na sociálnej sieti. „Sprosté. Namiesto ochrany európskych žien, ktoré sú terčom sexuálneho obťažovania, znásilnenia a ďalších útokov, maľuješ takúto sprostú kresbu na podporu utečencov. Hanbi sa, Banksy,“ napísala k fotke istá Olga. „Len ďalší cynik masírujúci si svoje ego a financie na migračnej kríze,“ píše David. „Hej, Banksy. A čo tak všetky tie útoky nožom na vodičov nákladných vozidiel a násilie od takzvaných utečencov?“ znie ďalšia kritika. Niektorí však majú úplne opozičný názor. „Do r*ti. Ak sa vám nepáči, čo vidíte, ste rasistickí hajzli. Máte veľmi úzku myseľ pre Banksyho umenie,“ odkázal Leka. Sarah sa pridala, keď napísala, že ak sa to niekomu nepáči, nemá sa na to pozerať.

Debata pri novom diele Banksyho na sociálnej sieti. Foto: Repro/Facebook Banksy

Debata pri novom diele Banksyho na sociálnej sieti. Foto: Repro/Facebook Banksy

Umelec Banksy sa pri utečencoch z Calais už párkrát inicioval. Do tábora už dávnejšie napríklad venoval svoj „park hrôzy“, z dreva vytvorený takzvaný Dismaland, akýsi opak Disneylandu. Neskôr priamo v utečeneckom tábore zanechal aj niekoľko svojich kresieb. Pozornosť vzbudila najmä kresba zakladateľa Apple Steva Jobsa, ktorého nakreslil s batohom na chrbte. Sám Jobs je pritom synom sýrskeho prisťahovalca.

Steve Jobs na Banksyho diele v tábore v Calais. Foto: Repro/Facebook Banksy

Steve Jobs na Banksyho diele v tábore v Calais. Foto: Repro/Facebook Banksy

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,297 Úmrtí 12,486 Uzdravení 377,854 Infikovaných 957 Last updated: 20. júna 2021 - 05:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -