streda, 24 februára, 2021
12.4 C
Bratislava
Úvod Správy Putin sa rozhodol prelomiť mlčanie. Takáto je pravda o mojich dcérach

Putin sa rozhodol prelomiť mlčanie. Takáto je pravda o mojich dcérach

Putin povedal, že Jekaterina (29) a Maria (30) žijú v Rusku, no nepôsobia ani v politike, ani v podnikateľskej sfére. Prezident priznal, že robia prvé kroky vo svojich kariérach a je to na dobrej ceste. Zároveň priznal, že je na ne hrdý, informoval britský Express.

Užíva si majetky?

Nedávno sa na majetky jeho dvoch dcér pozreli aj investigatívci z Reuters. Ako uviedli, mladšia dcéra Jekaterina sa javí ako žena s vplyvom na budúce generácie moskovskej elity. Zle sa však podľa nich nemá ani druhá dcéra Maria.

Jekaterina má byť na tom veľmi dobre aj vďaka podpore Putinových zámožných priateľov. Vraj používa priezvisko Tichonovová. Agentúre Reuters to prezradil vysoko postavený Rus, viceprezident ruskej banky Gazprombank Andrej Akimov. Jekaterina má byť manželkou Kirilla Šamalova, syna Nikolaja Šamalova, blízkeho Putinovho priateľa. Ten bol akcionárom v Banke Ruska, čo mala byť akási osobná elitná banka. Manželia Jekaterina a Kirill majú mať údajne majetky v hodnote dvoch miliárd eur, odhadli pre Reuters analytici.

Bohatstvo vraj pramení hlavne z veľkého podielu v plynárenskej a petrochemickej spoločnosti, k čomu sa mal Šamalov dopracovať vďaka Gennadijovi Timčenkovi, ďalšiemu dlhoročnému Putinovmu priateľovi. Od Timčenka mal Šamalov získať aj nehnuteľnosť na francúzskom pobreží, ktorej hodnota je takmer štyri milióny dolárov.

Katerina sa aktivizuje aj na akademickej pôde, pri prebiehajúcich projektoch financovaných z verejných prostriedkov na Moskovskej štátnej univerzite. Mala podpísať aj kontrakty v hodnote niekoľkých miliónov dolárov zo štátnych firiem. Financie potom prešli pod projekty, ktoré spravuje. Na univerzite si drží vedúcu pozíciu a 1,7 miliardy dolárov smeruje na rozšírenie kampusu.

Jekaterina Tichonovova sa venovala aj akrobatickému rock ´n´ rollu. Foto: Twitter

Jekaterina Tichonovova sa venovala aj akrobatickému rock ´n´ rollu. Foto: Twitter

Tichonovová vedie na univerzite projekt Innopraktika, ktorý podporuje mladých vedcov, a Gazprombank projekt finančne podporuje. „Vedel som, že Tichonovová je Putinova dcéra. Ale, samozrejme, rozhodli sme sa podporovať projekty na univerzite bez ohľadu na Putinove väzby,“ citovala agentúra Akimova. Zároveň mal dodať, že neverí tomu, že s Tichonovovou by sa malo špeciálne zaobchádzať. Neskôr však akékoľvek svoje vyhlásenia poprel. Vraj nepotvrdil, že Putinova dcéra pracuje na univerzite, ako ani jej samotnú identifikáciu. Reuters si však stojí za svojím, nielen pre overovanie zdrojov, ale agentúra tvrdí, že Akimov s nimi hovoril oficiálne.

Žiadne „hviezdne“ deti

Ruský prezident, samozrejme, na tlačovke o majetkoch svojich dvoch dcér nehovoril. V podstate povedal len toľko a to, čo chcel. Vrátil sa aj do minulosti. Jeho dcéry vraj nikdy nechceli byť stredobodom pozornosti a nemajú žiadne „celebritné“ maniere. „Nikdy neboli ´hviezdnymi´ deťmi. Nemali rady, keď na ne smerovala pozornosť. Jednoducho, žijú svoj vlastný život“,“ opísal ich s tým, že nikdy nežili vo svetle reflektorov.

Putinove dcéry sú podľa všetkého patriotky, keďže svoju rodnú krajinu neopustili ani pre štúdiá. „Žijú v Rusku a ani sa nevzdelávali nikde inde ako v Rusku,“ prízvukoval. „Som na ne hrdý. Pokračujú v štúdiu a pracujú. Ovládajú plynule tri európske jazyky a možno jeden alebo dva orientálne,“ vychválil ich. Dávnejšie tiež povedal, že hoci žijú v Rusku, vidí ich len párkrát do mesiaca.

Vyjadrenie o tom, že sú verné Rusku, tak vyvracia predchádzajúce správy o Marii, ktorá vraj žila so svojím holandským manželom na juhu Holandska aj o tom, že dcéry mali študovať v Nemecku.

Podľa ruských a západných správ sa Maria vydala za holandského obchodníka Jorrita Joosta Faassena. Podľa niektorých správ žila na chvíľu aj v Holandsku, čo však nebolo potvrdené. Samotný Putin pritom začiatkom roka tiež povedal, že jeho dcéry žili v Moskve. V e-mailovej komunikácii s Reuters sa Maria nechcela vyjadriť, či bola vydatá, alebo či moc jej otca mala vplyv na jej kariéru.

Druhá Putinova dcéra je pritom vraj tiež spojená s Moskovskou štátnou univerzitou. Podľa verejne dostupných zdrojov sa zameriava na endokrinológiu. Vyštudovala medicínu práve na tejto univerzite.

Jednému z najmocnejších a najvplyvnejších mužov sveta sa úspešne darí odvracať pozornosť od jeho rodinného a súkromného života, ako aj vyhnúť sa ďalším odhaleniam a bližším informáciám o dcérach. Odvoláva sa pritom na bezpečnostné obavy, preto nechce o nich poskytovať bližšie informácie. Povedal, že to nikdy nerobil predtým a nebude to robiť ani teraz. V roku 2013 sa po dlhých rokoch skončilo jeho manželstvo s Ľudmilou Škrebnevovou a potom bol spájaný s celým radom očarujúcich žien.

Bývalá Putinova žena Ľudmila. Foto: Twitter

Bývalá Putinova žena Ľudmila. Foto: Twitter

Nová aristokracia

Reuters ich však prirovnáva ku „kniežatám“ z Číny, deťom a vnukom vodcov komunistickej strany, ktorí nahromadili ohromné bohatstvo. Pri týchto mladých a bohatých Rusoch napadá aj pomenovanie „nová aristokracia“.  Vyjadrila sa tak sociologička a bývalá členka Putinovho Jednotného Ruska Oľga Kryštanovská.

Ruský vodca opozície Alexej Navaľnyj zas hovorí o „novofeudálnom systéme“, keď hrozí ovládnutie štátnych úradov. „V súčasnom Rusku je úplne normálne, ak štátne banky riadia ľudia, ktorí nemajú ani 30 rokov. Je to horšie ako dynastia. Hrozí nebezpečenstvo, že všetky kľúčové zdroje skončia veľmi skoro v rukách piatich až siedmich rodín,“ varuje opozičný líder.

Kremeľ vtedy dohady o Putinových dcérach potvrdiť nechcel. „Nemáme žiadne informácie o osobnom živote, rodinných súvislostiach, rodinnom stave, akademických aktivitách, zapojeniach sa do konkrétnych projektov alebo o rodokmeni pani Tichonovovej, alebo o iných osobách uvedených vo vašom liste. V posledných rokoch došlo k obrovskému množstvu klebiet na tému rodinných väzieb Vladimira Putina a najmä jeho dcér. Podiel presných informácií vo všetkých publikáciách je však smiešne malý,“ doplnil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. A hoci sa teraz rozhodol Putin prelomiť mlčanie, v podstate nie sme o nič múdrejší.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 298,337 +3,547 Dnes Úmrtí 6,775 +104 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 36,262 Last updated: 24. februára 2021 - 17:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky