Rusi bombardujú pozície Islamského štátu dvadsaťkrát intenzívnejšie ako Američania a ešte ich to stojí aj menej. Čítajte, čo je za tým

0
Ruská stíhačka v akcii. Ilustračná fotografia (Autor: SITA)
Podľa analýzy britského think-tanku IHS Jane’s minie ruská vláda na kampaň v Sýrii až 4 milióny dolárov denne. IHS Jane’s vypočítal, že len munícia vyjde na trištvrte milióna dolárov denne. 440-tisíc dolárov stojí podporný personál, 710-tisíc samotné letecké operácie a logistika spolu s prieskumom vyjdú štvrť milióna dolárov denne.
 
Úplne presná suma, ktorú Rusko míňa na operáciu v Sýrii, nie je známa, ale britský think-tank uvádza, že za jediný mesiac leteckých úderov proti Islamskému štátu zaplatila Moskva 85 až 100 miliónov dolárov. Letecká operácia ruskej armády v Sýrii sa začala 30. septembra. Podľa vysokých predstaviteľov ruskej armády sa ministerstvo obrany s výdavkami ľahko vyrovná. Na armádu je v Rusku z rozpočtu vyčlenených približne 50 miliárd dolárov ročne. 

Cena je ešte vyššia

Štyri milióny dolárov denne to je však iba cena, ktorú Rusko platí za personál, logistiku, muníciu a samotné operácie, ale skutočná cena operácie v Sýrii môže byť ešte oveľa vyššia. Ruská ekonomika trpí sankciami uvalenými za postoj Kremľa k situácii na Ukrajine a podľa portálu Freebeacon sa znižujú aj ruské príjmy z predaja ropy a zemného plynu. Zásah v Sýrii síce stojí Moskvu veľa peňazí, ale zato prináša nezaplatiteľný politický kapitál vláde a prezidentovi Putinovi. Rusi sú totiž spokojní s tým, ako Kremeľ postupuje na Blízkom východe. 

Rusi útočia lacnejšie 

Milióny, ktoré míňajú Rusi denne v Sýrii, sú v podstate iba drobné v porovnaní s tým, čo už v boji proti militantom z Islamského štátu minuli  USA, je to niekoľko miliárd dolárov. Podľa štatistík, ktoré uverejnilo na svojich stránkach ministerstvo obrany USA , stála americká operácia v Sýrii 4 miliardy 750 miliónov dolárov. Vojská USA začali bombardovať militantov z Islamského štátu vlani v auguste a odhadované náklady sú aktuálne k 15. októbru 2015. Američanov momentálne stojí jeden deň operácie v Sýrii približne 10 miliónov dolárov. V porovnaní s Ruskom je to dvakrát viac. Ruské nálety sú však lacnejšie aj preto, že Rusi majú v Sýrii leteckú základňu, kupujú lacný letecký benzín z Iránu a používaju tie najlacnejšie bomby, ktoré sú však nepresné, a preto často dochádza k obetiam aj medzi civilistami.
 
Podľa správy zo začiatku októbra tohto roka stihli jednotky USA v Sýrii zničiť alebo poškodiť vyše 120 nepriateľských tankov, 354 obrnených vozidiel a 560 kontrolných stanovíšť. Za obeť náletom padlo takmer 4-tisíc budov a Američanom sa podarilo zničiť aj rovnaký počet bojových pozícií radikálov z Islamského štátu. V bojoch bolo za rok poškodených 232 ropných zariadení a vyše 4 600 ďalších, bližšie neurčených cieľov. Dokopy zničili Američania v Sýrii viac ako 13 700 cieľov. 
 
Štatistika ministerstva obrany USA
Štatistika ministerstva obrany USA, zdroj: CENTCOM CCCI
 

USA v Sýrii

V porovnaní so začiatkom kampane v Sýrii sa intenzita leteckých operácii USA radikálne znížila. Leteckých útokov na pozície militantov z Islamského štátu je za deň takmer 5-násobne menej ako vlani. Ešte v lete minulého roku bombardovali Američania radikálov priemerne 12-krát za deň. V septembri 2015 však dosiahla intenzita amerických útokov proti Islamskému štátu v Sýrii minimum, keď lietadlá USA bombardovali militantov priemerne iba 2,5-krát za deň. Len na porovnanie – ruské jednotky v polovici októbra za jediný deň zbombardovali 55 pozícií islamistov a za 24 hodín podnikli 64 náletov
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu