utorok, 14 júla, 2020
23.7 C
Bratislava
Úvod Regióny Košičania protestujú proti kontroverznej firme, ktorá už naštvala Petržalčanov. Dôvod? Rovnaký

Košičania protestujú proti kontroverznej firme, ktorá už naštvala Petržalčanov. Dôvod? Rovnaký

Občianska iniciatíva Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť, dnes ohlásila protest. Uskutoční sa v stredu (29. 6.) o 17.00 h pred magistrátom mesta Košice. Aktivisti chcú dosiahnuť, aby mesto odstúpilo od zmluvy so súkromnou spoločnosťou EEI, ktorej v polovici júna poslanci schválili rozšírenie zón plateného parkovania.

„Od stredajšieho protestu si sľubujeme hlavne to, že prídu občania Košíc a prejavia na proteste svoj nesúhlas voči systému parkovania v Košiciach, podobne ako to bolo 13. 6. na mestskom zastupiteľstve. Predpokladáme, že tentoraz nás už predstavitelia mesta vypočujú,“ uviedol jeden z aktivistov Henrich Burdiga.

Aktivisti tvrdia, že parkovacia koncepcia, ktorej sa mesto vzdalo v prospech spoločnosti EEI, bola aj napriek nesúhlasu verejnosti právoplatne schválená. Na mestské zastupiteľstvo prišlo vyjadriť nesúhlas s novou parkovacou politikou približne tisíc ľudí.

„Doteraz nás počúvať nechceli, teraz budú musieť. Nie je možné, aby v demokratickej spoločnosti ľudia neboli vypočutí a akceptovaní. Veríme, že sa to dá vyriešiť lepšie, rozumnejšie a lacnejšie. Nesmieme byť skeptickí, bojujeme predsa za náš život v tomto meste,“ tvrdia občianski aktivisti.

Medzi aktivistami sú podľa organizátorov protestu zastúpení ľudia z IT sektora, zdravotníctva, samosprávy či radov polície. „Mnohí z aktivistov si želajú ostať v anonymite, pretože sa boja možných perzekúcií, čo je v našom štáte a hlavne v našom meste, žiaľ, pochopiteľné,“ uviedol Burdiga.

„Počas dvoch mobilizačných aktivít sa nám podarilo rozdať viac ako 30 000 letákov a 4 000 nálepiek, pričom 3 000 sme ich na autá nalepili priamo pred očami ich majiteľov. Samotní Košičania si iniciatívne pýtali letáky na roznos. Zároveň sme s kolegami aktivistami vyzbierali vyše 2 000 podpisov na petíciu,“ opísal aktuálnu situáciu ďalší z aktivistov Ladislav Strojný.

Občania s novým modelom parkovania nesúhlasia

Podľa portálu Čas.sk majú aktivisti podpisov ešte viac. „Za viac ako týždeň máme asi 4 300 podpisov v internetovej petícii. Na petičných hárkoch z terénu odhadujeme asi 8 000 podpisov. Snažíme sa ich zozbierať čo najviac,“ povedal Ladislav Lörinc z iniciatívy.

Petíciou chcú dosiahnuť zmenu koncepcie parkovania v meste. S tým, že spoločnosť EEI spravuje od roku 2012 parkovanie v centre Košíc, aktivisti problém nemajú, avšak nepáči sa im to, že parkovné v meste má od prvého júla vzrásť z jedného eura na 1,50 eura.

Občianska iniciatíva tvrdí, že problematiku parkovania je potrebné riešiť, avšak prostredníctvom mestskej spoločnosti, a nie súkromnej firmy. „Určite je treba parkovanie v meste riešiť na všetkých exponovaných miestach, lebo naozaj nie je možné, že prídete domov a nemôžete zaparkovať, lebo tam stoja autá s rôznymi značkami. Sú na to riešenia. Je potrebné to riešiť lokálne v konkrétnych zónach a nie povedať, že sa bude platiť v celom rozšírenom centre. Nehovoriac o tom, že firma EEI už oslovila ďalšie mestské časti a rozšíri sa to na ďalšie mestské časti,“ zdôraznil Burdiga.

Od 1. júla sa zóna plateného parkovania v centre mesta rozšíri o desať mestských lokalít. Na jednu bytovú jednotku bude možné zakúpiť tri rezidentské karty, cena prvej na rok bude 35 eur, druhej 70 eur a tretej 150 eur. Pre celú zónu budú platiť tarifné pásma so sadzbami od 50 centov do 1,5 eura za hodinu. Čas spoplatnenia návštevníckych miest bude počas pracovných dní od 7.30 do 18.00 h a v sobotu od 7.30 do 13.00 h. Celodenne bude možné parkovať na záchytných parkoviskách.

Nespokojní aktivisti zároveň upozornili, pokiaľ ide o názov ich iniciatívy, že ľudí nenavádzajú na protiprávne konanie tým, že nezaplatia za parkovanie. „Čo sa týka mňa osobne, ja určite firme EEI nezaplatím ani cent,“ dodal Burdiga.

Sporná zákazka aj v Petržalke

Spoločnosť EEI, ktorá stojí za systémom parkovania v Košiciach, sa v podobnej situácii už ocitla. Minulý rok dostala kontroverznú zákazku na zabezpečenie parkovania v bratislavskej Petržalke.

Proti tejto zákazke sa postavili mnohí občania najväčšieho sídliska na Slovensku a spolu s nimi aj miestni poslanci. Starosta Petržalky Vladimír Bajan sa spočiatku firmy EEI zastával, na zákazku si však posvietil aj Národný kontrolný úrad.

Po dlhom doťahovaní firma EEI od zákazky v Petržalke nakoniec odstúpila sama. „Za posledné týždne sme si vypočuli z úst takzvaných expertov na rezidentské parkovanie toľko nezmyslov a urážok a prečítali a videli toľko mediálnych skreslení a zavádzania, že to nemá zmysel. Občania Petržalky si asi budú musieť na poriadok v parkovaní na svojom sídlisku počkať dlhšie,“ uviedla spoločnosť v stanovisku, viac si môžete prečítať TU.

Novinári už v súvislosti s kauzou v Petržalke upozorňovali, že EEI má sporné pozadie, ktoré je údajne spájané aj so schránkovými firmami na Cypre. „Privatizácia parkovacích miest v Petržalke od začiatku vyzerala ako primitívny podvod,“ myslí si Dag Daniš. Na kšefte sa podieľali firmy blízke Smeru a starosta Bajan, zvolený s podporou vládnej strany. Pozoruhodné je, že do verejnej súťaže sa prihlásili tri firmy, pričom víťazná EEI ponúkla najvyššiu cenu. Napriek tomu vyhrala. Podľa komentátora Daga Daniša je dôvod jednoduchý. „Podnikatelia okolo EEI sú blízki košickej skupine Smeru (paškovcom),“ napísal v ešte v októbri 2015. 

Firma v minulosti problematicky pôsobila aj v samotných Košiciach. „V Košiciach dokonca krajská prokuratúra riešila podnet súvisiaci s parkovaním a firmou EEI, ktorá prevádzkovala parkovacie miesta v rozpore s dovtedy platnou legislatívou a vyberala parkovné na komunikáciách patriacich pod mesto. V roku 2013 poslanci Smeru v národnej rade stihli odhlasovať novelu, ktorá to začala umožňovať,“ povedal pre Parlamentné Listy poslanec mestskej časti Petržalka Vladimír Dolinay v septembri 2015. 

Autor: TASR, lb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Blaha čelí obvineniu z popierania zločinov politických režimov. Fico stojí za ním

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil poslanca parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a...

Žilinská samospráva spúšťa projekt na zavádzanie smart riešení v regiónoch

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) rozbieha projekt na zavedenie princípov smart riešení v regiónoch takmer za 2,5 milióna eur. Projekt je hradený z prostriedkov...

Dostál: Pokuty by mali byť primerané, dôležitá je vymožiteľnosť pravidiel

Koaličný poslanec Ondrej Dostál (SaS) skonštatoval, že pri porušovaní domácej izolácie po návrate zo zahraničia je dôležité, aby boli pravidlá reálne vymáhané....

Blaha vo vedení Smeru? Bolo by pre mňa veľkým potešením, vyhlásil Fico

Pre predsedu Smeru-SD Roberta Fica by bolo veľkým potešením, keby bol súčasťou vedenia strany poslanec Ľuboš Blaha. Povedal to na utorkovej tlačovej...

Scenáre vývoja pandémie práve analyzuje Ústredný krízový štáb

V priestoroch Úradu vlády (ÚV) SR v Bratislave zasadá od utorka 15.00 h ústredný krízový štáb. Zaoberať sa bude aktuálnou situáciou pandémie...

NR SR: Susko spochybňuje zrýchlený režim pri zvyšovaní pokút za porušenie izolácie

Poslanec Smeru-SD Boris Susko namieta skrátené legislatívne konanie k novele zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore...

VIDEO Gröhling: Neodstupujem. Nebudem tvrdiť, že práca je hviezdna, ale je napísaná podľa vtedajších pravidiel

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) neodstupuje zo svojho postu a v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,908 +6 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 387 Last updated: 14. júla 2020 - 17:12 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky