Tuniský poslanec vyviazol z pokusu o atentát bez zranení

  0
  Vlajka Tuniska (Autor: internet)

  Poslanec a vplyvný podnikateľ Rizá Šarafaddín informoval, že jeho auto pri útoku zasiahlo najmenej osem striel. On sám z pokusu o atentát, ktorý sa odohral v známom letovisku Súsa (Sousse), vyviazol bez zranení.
  Zatiaľ nie je jasné, kto bol páchateľom pokusu o atentát. Tunisko však bolo tento rok dejiskom dvoch veľkých útokov islamistov – jeden z nich sa odohral na hotelovej pláži v Súse, kde mladý islamista zastrelil 38 zahraničných turistov. Tuniská vláda pritom len pred týždňom zrušila mimoriadny stav, ktorý vyhlásila začiatkom júla, tesne po útoku na hotelovej pláži v tomto meste.

  Tunisko je v stave vysokej pohotovosti pred možnými útokmi islamistických radikálov od marca, keď islamistické komando v známom múzeu Bárdú (Bardo) v Tunise zabilo 21 turistov, ako aj v súvislosti s útokom z júna, keď ozbrojený muž na pláži neďaleko letoviska Súsa postrieľal 38 zahraničných dovolenkárov. K obom útokom sa prihlásil IS.
  Tunisko podobne ako ďalšie krajiny regiónu zachvátila vlna protivládnych demonštrácií v rámci tzv. arabskej jari. Tunisko je po nej považované za dobrý príklad prechod k demokracii. Vnútropolitický vývoj v krajine však sporadicky narušujú násilnosti – okrem spomínaných dvoch teroristických útokov došlo v roku 2013 aj k dvom atentátom na vodcov opozície.

  - Reklama -