piatok, 2 decembra, 2022
1.9 C
Bratislava
ÚvodArénaMonitorParlament odložil reformu súdnej mapy, súčasný stav nebol pripravený na spustenie

Parlament odložil reformu súdnej mapy, súčasný stav nebol pripravený na spustenie

12.11.2022 Národná rada SR (NR SR) dnes schválila v skrátenom legislatívnom konaní vládnu novelu zákona o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov.

Novelou sa posunul termín implementácie reformy súdnej mapy z 1. januára 2023 na 1. júna 2023. Vytvorenie dodatočného časového priestoru je podľa ministra spravodlivosti Viliama Karasa nevyhnutné na lepšiu prípravu reformy a zníženie rizík, ktoré by mohli ohroziť dobré ciele reformy.

Súčasný stav nie je pripravený na jej spustenie

Súčasný stav personálnych a organizačno-technických príprav objektívne nie je v takom stave, aby mohla byť reforma v januári spustená. Ide o základné právo ľudí na efektívny prístup k súdnej ochrane. Súdna mapa je jedným z najväčších zásahov do fungovania súdov v modernej histórii Slovenska. Podstata spočíva vo zväčšení súdnych obvodov a úprave príslušnosti jednotlivých súdov.

Cieľom súdnej mapy je aj regulácia presunu sudcu z pracoviska do sídla a naopak, či zjednodušenie procedúry obsadzovania prvých miest sudcov správnych súdov. Cieľom je taktiež zavedenie pravidla, že súdne spisy krajských súdov v agende správneho súdnictva sa nepresúvajú na správne súdy, ak sa k 28. februáru 2023 nedosiahne obsadenosť správnych súdov aspoň na úrovni 50 percent celkového počtu sudcov toho-ktorého správneho súdu. Všetky opatrenia majú za cieľ zreálniť reformu súdnej mapy. Rozhodnutiu o návrhu na päťmesačný odklad predchádzal podrobný audit.

Odklad nezahŕňa len päťmesačný posun

Päťmesačný odklad implementácie súdnej mapy v sebe zahŕňa obsahové zmeny, ktoré sú proti niektorým cieľom reformy, osobitne proti tomu, čo má protikorupčný náboj a súvisí s otázkou zriadenia správnych súdov. Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) to uviedla pre médiá. Podľa Kolíkovej odklad nezahŕňa len presunutie o päť mesiacov, ale vytvára skupinu sudcov, ktorí budú môcť prejsť na správne súdy bez toho, aby prešli cez sudcovskú previerku.

Sudcovská previerka nastavuje zrkadlo justícii, a to by podľa Kolíkovej mala nastavovať všetkým. „Keď ju zniesli sudcovia najvyššieho súdu, tak o to menej chápem, prečo sudcovia krajského súdu nemôžu zniesť, že pôjdu na správny súd,” dodala poslankyňa.

Viac k témam: Novela zákona, reforma súdnej mapy, Súdna mapa, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament odložil reformu súdnej mapy, súčasný stav nebol pripravený na spustenie © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -