Združenie odobrilo návrh Programu Slovensko 2021 – 2027, má však výhrady k procesu aj obsahu

  0

  30.6.2022 Zástupcovia združenia SK8 síce odobrili návrh Programu Slovensko 2021 – 2027, no zároveň vzniesli výhrady k procesu prípravy aj obsahu dokumentu.

  Kancelária SK8 v tlačovej správe konštatovala, že samosprávne kraje považujú efektívne čerpanie eurofondov v novom programovom období za príležitosť na pokračovanie v modernizácií regiónov.

  Predseda SK8 a zároveň trnavský župan Jozef Viskupič podotkol, že sa konečne blížia do finále nastavenia procesu čerpania eurofondov v novom programovom období. Vzhľadom na pokročilý termín je naťahovanie ďalšieho procesu podľa neho kontraproduktívne.

  Zásadné výhrady

  Viskupič dodal, že na zasadnutí rady vlády SR zazneli zásadné výhrady k predstaveným regionálnym alokáciám.

  Oceňujeme, že sa alokácie implementované cez integrované územné stratégie zvýšili z 889 milióna eur na 1,2 miliardy eur. Oproti aprílovému návrhu však klesla výška zdrojov na niektoré špecifické ciele, ako napríklad na rozvoj siete kanalizácií, zefektívnenie odpadového hospodárstva alebo výstavbu cyklotrás. Rovnako sa znížil aj rozdiel medzi alokáciou pre kraje a pre územia udržateľného mestského rozvoja,“ priblížil.

  Kancelária SK8 doplnila, že po tom čo Rada vlády SR pre politiku súdržnosti 2021 – 2027 materiál schválila, bol na návrh podpredsedníčky vlády a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veroniky Remišovej (Za ľudí) odobrený aj vládou SR. Z objemu 12,6 miliardy eur je pre kraje určených 1,2 miliardy eur.

  Rozhodovanie o podpore

  Podpredseda SK8 a prešovský župan Milan Majerský upozornil, že rozhodovať o finančnej podpore projektových zámerov budú do veľkej miery rady partnerstva na úrovni každej zo žúp.

  V tejto súvislosti sme presadzovali zjednodušenie hlasovania v týchto zhromaždeniach sociálno-ekonomických partnerov. V procese vyhodnocovania projektových zámerov nás brzdí fakt, že stále nepoznáme výšku alokácií pre jednotlivé kraje,“ objasnil.

  Združenie SK8 pripomenulo, že v rámci konzultácií nebol akceptovaný ich návrh, aby kraje v radách partnerstva rozhodovali o väčšom objeme peňazí v typicky verejno-prospešných, komunitných aktivitách, ktorými sú napríklad prepojenie cyklotrás, dobudovanie siete kanalizácií a čistiarní odpadových vôd.

  Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Eurofondy, Modernizácia, Program Slovensko
  Zdroj: Webnoviny.sk – Združenie odobrilo návrh Programu Slovensko 2021 – 2027, má však výhrady k procesu aj obsahu © SITA Všetky práva vyhradené.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu