Ministri zdravotníctva EÚ sú znepokojení pre oneskorenie dodávok vakcín

0
Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNtech (Foto: TASR/AP)

Ministri zdravotníctva šiestich členských štátov EÚ adresovali v piatok spoločný list Európskej komisii, v ktorom vyjadrili “vážne znepokojenie” v súvislosti s oneskorením dodávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 vyvinutej farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer.

Ministri zdravotníctva z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Litvy a Švédska vo svojom liste uviedli, že táto situácia je “neprijateľná” a “znižuje dôveryhodnosť procesu očkovania”.

Šéfovia rezortov zdravotníctva uvedených štátov reagovali na správu, že dodávky vakcíny spoločnosti Pfizer do EÚ sa v najbližších týždňoch oneskoria z dôvodu prác v závode americkej farmaceutickej firmy v Belgicku. Cieľom prác je zvýšiť výrobnú kapacitu tohto závodu.
Nemecké ministerstvo zdravotníctva, ktoré k tomu vydalo vyhlásenie, podľa agentúry AFP dodalo, že Európska komisia a prostredníctvom nej aj členské štáty EÚ boli informované, že spoločnosť Pfizer nebude v priebehu nasledujúcich troch až štyroch týždňov schopná úplne splniť už sľúbený objem dodávok.

Nemecký rezort zdravotníctva dodal, že renovačné práce v továrni spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs povedú k zvýšeniu výrobnej kapacity, a to od polovice februára.

 Nórsky zdravotný úrad (FHI) informoval, že dočasné zníženie objemu dodávok pocítia všetky európske krajiny.

- Reklama -