streda, 28 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaMonitorPRIESKUM: Prečo sa Slováci nechcú vrátiť zo zahraničia domov

PRIESKUM: Prečo sa Slováci nechcú vrátiť zo zahraničia domov

Druhým významným dôvodom je podľa prieskumu spoločensko-politická na Slovensku. Ďalej respondenti identifikovali dôvody ako lepší sociálny systém v cieľovej krajine či nedostatok pracovných príležitostí v regióne, z ktorého pochádzajú.

Naopak, medzi najvýznamnejšie motivácie k návratu patrí celkové zlepšenie správy vecí verejných. Druhou najvýznamnejšou pohnútkou je zaujímavá pracovná ponuka zo Slovenska, na treťom mieste sú rodinné dôvody a sociálne väzby.

V čase prieskumu sa 14 % opýtaných plánovalo vrátiť na Slovensko do troch mesiacov a 26 % do jedného roka. Tridsať šesť percent  opýtaných malo návrat v dlhodobom pláne, nemajú však predstavu, kedy to konkrétne bude, 23 % označilo, že nevylučuje návrat, ale momentálne ho nemá v pláne. Iba 1 % opýtaných vedelo iste, že sa nevráti.

Pokiaľ ide o relevantnú ponuku od konkrétneho zamestnávateľa, respondenti prieskumu vyzdvihovali najmä lepšie finančné ohodnotenie, ktoré by im umožnilo zlepšenie ich životnej úrovne a možnosť kuriérneho rastu. Významným atribútom by bol aj flexibilný pracovný čas. Nasledujú motivácie ako (vedúca) pozícia vo firme, ponuka v odbore, v ktorom opýtaní študovali, či ponuka od prestížnej firmy.

Skoro polovica respondentov sa podľa prieskumu prikláňa k názoru, že by zvážila pracovnú ponuku, ak by mali možnosť vybaviť celý proces náboru v zahraničí. Viac ako 60 % opýtaných si taktiež myslí, že by zvážili pracovnú ponuku, ktorá by obsahovala možnosť rekvalifikácie a doplňujúceho vzdelávania.

Iniciatíva Work in Slovakia – Good vznikla v roku 2019 v rámci Digitálnej koalície ako spolupráca AmCham, ITAS, Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Cieľom iniciatívy je motivovať Slovenky a Slovákov pracujúcich v zahraničí k návratu domov a v spolupráci s významnými zamestnávateľmi na Slovensku im predstaviť atraktívne pracovné ponuky v odvetví IT, centrách zdieľaných služieb či v zdravotníckom sektore.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 19:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -