Ocenenia sú prejavom vďaky za vynikajúce výsledky a významný prínos v ochrane životného prostredia a v rozvíjaní environmentálneho povedomia. „V rezorte pôsobí množstvo odborníkov, ktorí svoju prácu robia svedomito, zodpovedne a s osobným nasadením, takýchto ľudí si musíme vážiť, vyzdvihnúť ich prínos a oceniť ich úsilie. Aj mojou snahou je presadzovať riešenia, kde ekonomický rozvoj ide ruka v ruke s environmentálnou zodpovednosťou,“ uviedol minister László Sólymos.
Niektorí z ocenených riešili problematiku zásobovania pitnou vodou v obciach, modernizáciu čistiarní odpadových vôd, aktívne sa podieľali pri protipovodňovej ochrane či rekonštrukciách ochranných hrádzí. Pomáhali tiež rozvíjať chránené krajinné oblasti a podieľali sa na procese prevzatia prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo do rúk štátu.
Cenu ministra životného prostredia udeľuje envirorezort ako nefinančné čestné ocenenie za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoji environmentalistiky už od roku 1999. Slávnostný akt sa koná každoročne pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.



