pondelok, 25 októbra, 2021
3.8 C
Bratislava
ÚvodSprávyKauzyNenechajme sa vyšachovať z hry, ešte stále je šanca. Hromadná pripomienka chce...

Nenechajme sa vyšachovať z hry, ešte stále je šanca. Hromadná pripomienka chce zabrániť vynechaniu pripomienkového konania, termín na jej podporu horí

Úrad vlády predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh Legislatívnych pravidiel vlády. Podľa neho sa však navrhuje, aby pripomienkové konanie k návrhom zákonov mohlo byť za istých okolností skrátené či dokonca úplne vynechané.

Ohýbanie paragrafov odmietajú

„Ak nastanú mimoriadne okolnosti (ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody, v prípade vyhlásenia núdzového stavu alebo opatrení na riešenie mimoriadnej situácie), ak hrozí nesplnenie záväzkov vyplývajúcich zo Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii nedodržaním lehoty určenej na prebratie smernice Európskej únie, implementáciu nariadenia alebo rozhodnutia Európskej únie, alebo ak ide o návrh zákona mimo plánu legislatívnych úloh vlády z dôvodu naliehavosti v termíne, ktorý neumožňuje lehotu uvedenú v odseku 6 (zaslanie pripomienok do15 pracovných dní, ak predkladateľ neurčí dlhšiu lehotu – pozn. red.) dodržať, možno pripomienkové konanie uskutočniť v skrátenej forme,“ uvádza sa v návrhu Legislatívnych pravidiel vlády SR.

„Vychádzajúc z doterajších skúseností to považujeme za nebezpečné a gumové ustanovenie, pri ktorom existuje vysoké riziko, že bude ministerstvami a ďalšími predkladateľmi návrhov zákonov zneužívané na obchádzanie pripomienkového konania,“ uvádza sa v kampani k Hromadnej pripomienke za práva verejnosti v pripomienkovom konaní. „Odmietame ohýbanie paragrafov a vynechávanie verejnosti zo správy vecí verejných,“ okomentoval Nadácia otvorenej spoločnosti.


Ako tvrdí Ondrej Dostál z OKS, ktorý je na kandidátnej listine SaS, nepáči sa mu postup vlády Roberta Fica, ktorá do volieb síce neurobí nič pre učiteľov, no pokúša sa zmeniť svoje legislatívne pravidlá. Takto totiž hrozí, že vláda jednoducho vyšachuje občanov z hry. Ak však 500 ľudí podpíše pripomienu, vláda musí s nimi rokovať. Preto je také potrebné vyzbierať toľko podpisov.

Úrad vlády nespí

Hromadnou pripomienkou sa požaduje najmä nezavádzanie možnosti úplného vynechania pripomienkového konania, zverejňovanie predbežných informácií ku všetkým návrhom zákonov či zapojenie verejnosti do procesu tvorby návrhov zákonov, no nielen v rámci pripomienkového konania. Túto hromadnú pripomienku však možno podporiť už len do štvrtka 4. februára.

Signatári teda nielen vyzývajú vládu k premysleniu si kroku ohľadom možnosti pripomienkového konania, ale zároveň žiadajú ešte väčšie právomoci zo strany občanov. K hromadnej pripomienke sa pripojili aj niektoré nové či „staré“ politické tváre. Nachádzajú sa medzi nimi napríklad Veronika Remišová, líderka kandidátky Obyčajných ľudí, Jakub Nedoba, ktorý je na kandidátke SaS, či Martin Dubéci, ktorý kandiduje za Most-Híd. Z tých, ktorí už „drali“ poslanecké lavice, nechýbajú liberáli Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová alebo podpredseda Siete Miroslav Beblavý. Pripojila sa aj europoslankyňa Jana Žitňanská.

Pripomienku sa rozhodla podporiť aj organizácia Via Iuris, ktorá sa orientuje v oblasti súdnictva. „Úrad vlády nespí ani pred voľbami a navrhuje, aby pri príprave zákonov bolo v niektorých prípadoch možné úplne vynechať pripomienkové konanie,“ skritizovali jej predstavitelia. Návrh sa dá veľmi ľahko zneužiť a verejnosť stratí možnosť vyjadrovať sa k zneniu niektorých zákonov a noviel,“ upozornili na vážnosť situácie.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 456,438 Úmrtí 12,903 Uzdravení 412,666 Infikovaných 30,869 Last updated: 25. októbra 2021 - 08:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img