štvrtok, 25 februára, 2021
6.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Monitor Deväť vecí, o ktorých ste netušili, že ich financuje Európska únia

Deväť vecí, o ktorých ste netušili, že ich financuje Európska únia

Otvorený portál dát umožňuje prístup k informáciám o investíciách Únie do viac ako 500 programov v rámci EÚ politiky. Zoradený je do šiestich veľkých fondov. Užívatelia internetu si tak môžu preskúmať dáta podľa krajiny, fondu a témy.

Nech už je vašou vášňou „vyvážená rybárska flotila, zamestnanosť mládeže alebo vidiecke mosty v Bulharsku”, nech sa páči. Portál s otvorenými dátami je tu pre vás. Až doteraz bolo takmer nemožné presne zistiť, kam peniaze z európskej kasy putujú. Bol to zložitý proces a vyhľadanie dát zvládli len odborníci na to vyškolení. Teraz sa už údaje zhromažďujú na jednom mieste. Je to prehľadné, a navyše zadarmo. Deväť z najzaujímavejších faktov o výdavkoch EÚ zostavil portál Politico.eu. Možno budete prekvapení. 

1. Pozícia Poliakov

Ktorá z krajín získa najviac peňazí? Poľsko vyhralo na plnej čiare. Dostane dvojnásobok ako akákoľvek iná krajina Únie z rôznych investičných fondov. Premenené na peniaze, v novom programovom období  2014 – 2020 sa jej ujde pri bezchybnom čerpaní fondov takmer 86 miliárd eur. Druhý najväčší šťastlivec, Taliansko, dostane 43 miliárd eur.

2. Litovský lobing

Platby do Poľska v období siedmich rokov budú predstavovať približne 2 232 eur na osobu. Litve sa zadarilo ešte lepšie. V aktuálnom programovom období dostane dostane Litva na hlavu okolo 2 837 eur.

3.  K dispozícii sú tiež peniažky pre Nemecko

Nemecko je zvyčajne vnímané ako ekonomický ťahúň a peňaženka Európy, ale v skutočnosti zhŕňa peniaze pre svoju krajinu aj z mnohých rozvojových fondov EÚ. V skutočnosti to, čo Berlín dáva svojou ľavou rukou, berie svojou pravicou. Ako je to možné? Zatiaľ čo príspevky EÚ sú hradené z rozpočtov národných vlád, rozvojové fondy sú rozdávané na konkrétne oblasti. Nemecko má ešte niekoľko chudobných regiónov, ktoré sú prijímateľmi štedrosti EÚ. Ani po 25 rokoch zjednotenia Nemecka sa totiž východ západu ani zďaleka nevyrovnal. Takže z európskej kasy dostane späť takmer 28 miliárd eur.

4. Najdrahšie ihrisko na svete

Európski politici a úradníci často hovoria o význame vytvárania rovnakých ihrísk. Majú tým na mysli konkurencieschopnosť európskych malých a stredných podnikateľov v celosvetovom meradle. S cieľom zvýšenia konkurencieschopnosti dostanú malé a stredné podniky v rokoch 2014 – 2020 dotácie vo výške 63,4 miliardy eur.

5. Horibilné výdavky na zmenu klímy

Zmena klímy v súvislosti s činnosťou je najväčší tematický víťaz v rozpočte EÚ. Hoci Komisia rozdelí tieto finančné prostriedky do dvoch samostatných kategórií (44 miliárd eur pre prechod na „nízkouhlíkové hospodárstvo“ a 29 miliárd eur na prispôsobenie sa zmene klímy a prevencie rizík), dokopy je to takmer 65 miliárd pre všetky oblasti klímy. Ale počkajte, je toho viac! EÚ tiež pridelila 60 miliárd eur na „ochranu životného prostredia a efektívne využívanie zdrojov“.

6. Mladí poľnohospodári:  EÚ vás potrebuje!

EÚ chce financovať presne 175 407 z vás! Pomôže vám rozvinúť váš podnikateľský plán. Má to však háčik. Dôvod? Iba 14 percent poľnohospodárov v Európe, ktorí sa snažia získať pôdu, sú mladší ako 40 rokov.

7. Pikoška: Cieľom je dosiahnutie

Portál má sekciu s názvom úspechy, ale vzhľadom na to, že programové obdobie má za sebou len necelý rok, zoznam nie je ešte príliš dlhý. EÚ jednoducho uvádza svoje ciele ako jeho úspechy a objasňuje, že ide  o „očakávané výsledky“.

8. Ups! Renovácia otvoreného priestoru

Ako môžete vidieť z nasledujúcich grafov, zdá sa, že EÚ má skutočne veľký záujem o renováciu „otvorených priestorov“.  Čo to však znamená? Nuž, prečítajte si z priloženého grafu.  

9. Organická pôda

Otvorené priestranstvá blednú závisťou v porovnaní so záujmom Únie o ekologickú výrobu. EÚ plánuje poskytnúť finančné prostriedky na podporu viac ako 10 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, organickej oblasti, ktorá je dvakrát väčšia ako Švajčiarsko, ako súčasť svojho plánu na diverzifikáciu plodín a „zelene“ v rámci jej masívnej spoločnej poľnohospodárskej politiky. EÚ tiež vytvorila ekologické logo. Okrem toho vytvorila „kútik pre deti“ s databázou ilustrovaných kníh. Jednou z nich je napríklad Julia a Steven – dobrodružstvá vo svete ekologického poľnohospodárstva.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 298,337 +3,547 Dnes Úmrtí 6,775 +104 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 36,262 Last updated: 25. februára 2021 - 00:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky