piatok, 18 júna, 2021
29.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Monitor „Džungľu“ zdobí street art. Pozrite sa na Steva Jobsa, toto sú výhody...

„Džungľu“ zdobí street art. Pozrite sa na Steva Jobsa, toto sú výhody imigrácie, odkazuje umelec Banksy

Nové dielo záhadného umelca, ktoré odteraz krášli kontroverzný utečenecký tábor, znázorňuje zakladateľa spoločnosti Apple a chce tak upozorniť na výhody imigrantov, píše BBC.

Syn sýrskeho imigranta

Obrázok, ktorý sa nachádza na betónovom moste v tábore, zobrazuje Jobsa, syna sýrskeho imigranta, v jeho typickom čiernom roláku s okuliarmi, ako nesie v jednej ruke jeden z prvých počítačov Apple a v druhej má prehodené vrece s majetkom. Znázorňuje tak imigranta.

„Často sme vedení k domnienke, že imigrácia odčerpáva zdroje krajiny, ale Steve Jobs bol synom sýrskeho imigranta. Apple je najziskovejšia spoločnosť na svete a ročne platí viac než sedem miliárd dolárov na daniach a existuje len preto, že pustili (USA na svoje územie) mladého muža z Homsu,“ vysvetlil Banksy.

Mávajúci utečenci

Banksyho najnovší výtvor sa nachádza vedľa nadpisu Nikto si nezaslúži žiť takýmto spôsobom. Steve Jobs však nie jeho jediným výtvorom v Calais. Ďalším jeho počinom je svojské znázornenie slávneho maliarskeho diela Plť Medúzy (autor Théodore Géricault – pozn. red.), ktoré znázorňuje skutočný príbeh katastrofy lode Medúza, ktorá sa potopila, a tí cestujúci, ktorí sa zachránili, boli vydaní napospas moru a podnebiu, no bez jedla. Napokon sa zachránilo 15 ľudí, no počas plavby sa vyskytli aj prípady kanibalizmu. Banksy tento obraz prispôsobil aktuálnej situácii a na lodi sa v jeho podaní nachádzajú utečenci, ktorí mávajú na luxusnú jachtu.

Plť Medúzy v podaní Banksyho. Foto: Reprofoto/Facebook (Banksy)

Plť Medúzy v podaní Banksyho. Foto: Reprofoto/Facebook (Banksy)

Už dávnejšie do tábora daroval aj svoj „park hrôzy“ Dismaland, ktorý bol zhotovený z dreva a bol akýmsi opozitom Disneylandu. Utečenci si mohli Dismalandom prikúriť.

Dismaland daroval Banksy táboru v Calais. Foto: dismaland.co.uk

Dismaland daroval Banksy táboru v Calais. Foto: dismaland.co.uk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,248 +38 Dnes Úmrtí 12,478 +14 Dnes Uzdravení 377,759 Infikovaných 1,011 Last updated: 18. júna 2021 - 20:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -