Hlavná aktérka tunelovania slovenských tajných služieb je z kauzy vonku. Konanie proti Kataríne Svrčekovej zastavil Národný bezpečnostný úrad

0
Bývalá dôstojníčka Ozbrojených síl SR Katarína Svrčeková (Autor: SITA)

Národný bezpečnostný úrad dostal Svrčekovej prípad po tom, ako prokurátor odmietol podanie obžaloby voči jej osobe. To podal vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, ktorý ju obvinil z ohrozenia utajovanej skutočnosti. Prokurátor v jej prípade takýto trestný čin nevidel. Národný bezpečnostný úrad riešil prípad v priestupkovom konaní, pričom bývalú dôstojníčku uznal v júni tohto roka vinnou z priestupku na úseku utajovaných skutočností. Podľa rozhodnutia úradu mala Svrčeková vedome držať u seba písomnosti s utajovanými skutočnosťami a neodovzdala ich službe. Zaplatiť mala pokutu vo výške sto eur, pripomína priebeh kauzy portál.

Voči tomuto rozhodnutiu sa však okamžite odvolala. Okrem iného aj z dôvodu, že NBÚ vydal rozhodnutie po uplynutí premlčacej doby. Podľa zákona totiž priestupok nemožno prejednať, ak od jeho spáchania uplynuli dva roky. Skutok, z ktorého bývalú tajnú obvinili, sa mal stať ešte 22. júna 2013. Rozhodnutie o uložení pokuty bolo vydané až po tomto dátume, zdôrazňuje Aktuálne.sk. Na úrade si svoju chybu priznali a konanie voči Svrčekovej zastavili. NBÚ svoje rozhodnutie nekomentoval. „Z dôvodu zákonnej prekážky sa Národný bezpečnostný úrad nemôže vyjadrovať k podrobnostiam konkrétnych priestupkových konaní,“ uvádza sa v stanovisku úradu. Celá vec je pre Svrčekovú definitívne ukončená.

Prečo Svrčekovú obvinili?

Svrčekovú a jej priateľa, bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca, obvinili, keď sa na verejnosť dostali dokumenty o tunelovaní v tajných službách v rokoch 2006 až 2010. Bývalí riaditelia rozviedky aj kontrarozviedky mali nakladať s majetkom služieb tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo ich blízki. Dôkazy o rozkrádaní boli spísané v dokumentoch, ktoré unikli do médií. Minister obrany Martin Glváč aj súčasné vedenie Vojenského spravodajstva tvrdili, že informácie vyniesli práve títo dvaja ľudia. Obviňovali ich z klamstiev a na Svrčekovú podali aj trestné oznámenie. Podľa ich vyhlásení obaja poškodili službu. V júni 2014 zastavili ich auto policajti a vykonali prehliadku, pri ktorej bol nájdený nosič (údajne) s informáciami so stupňom utajenia. Pár hodín po prehliadke už boli Svrčeková aj Mikulec obvinení.

Roman Mikulec je stále obvinený, ale ani v jeho prípade prokurátor obžalobe zatiaľ nevyhovel. Celú vec vrátil vyšetrovateľovi na doplnenie dôkazov. Až po ich doplnení padne rozhodnutie, či skončí bývalý šéf spravodajskej služby na súde, dodáva portál.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu