piatok, 24 septembra, 2021
16.5 C
Bratislava
ÚvodArénaMonitorFico otvára náruč pre ďalších azylantov z Rakúska

Fico otvára náruč pre ďalších azylantov z Rakúska

Vlády Rakúska a Slovenska 21. júla podpísali dohodu o dočasnom presune 500 azylantov z preplneného záchytného strediska v Traiskirchene pri Viedni do slovenského Gabčíkova. „Pokiaľ by bol tento mechanizmus považovaný za veľmi efektívny, sme ochotní ďalej pomáhať,“ povedal Fico. Slovensko môže byť podľa neho v takom prípade „veľmi aktívne“, pričom však „očakáva od všetkých migrantov, že budú disciplinovaní a budú dbať na tunajšie zákony“.

Premiéra utečenci znervózňovali

Na otázku, prečo Bratislava súhlasila s prijatím rakúskych azylantov i napriek odmietnutiu plánu prerozdeľovania migrantov v rámci EÚ, Fico odpovedal, že podľa navrhovaného systému povinných kvót by Slovensko muselo prijať 1 200 utečencov z Talianska a Grécka, ktorých „nepozná“. „Znervózňovalo nás to… Nevieme, či nie sú medzi nimi teroristi alebo extrémisti. Zároveň je ťažké integrovať ľudí, ktorí majú inú tradíciu a kultúru,“ vyjadril sa slovenský premiér. Doplnil, že na rozdiel od odmietnutého plánu Európskej komisie ide v prípade azylantov z Rakúska len o dočasné riešenie, pre ktoré má Slovensko „určité kapacity“.

Kto bombardoval Líbyu?

Fico v rozhovore pre Der Standard vyjadril súhlas s názorom, podľa ktorého má rakúsko-slovenská dohoda ukázať zvyšku EÚ, že „povinné kvóty nie sú nutné“. Na margo skutočnosti, že Taliansko a Grécko musia zvládať veľký nápor migrantov, Fico povedal: „Nechcem byť príliš kritický, ale mám jednu otázku: Kto bombardoval Líbyu? Kto spôsobil problémy v Severnej Afrike? Slovensko? Nie.“ Slovenský premiér v rozhovore tiež obhajoval svoje postoje k záchrane gréckej ekonomiky, pričom odmietol tvrdenie, že Slovensko je “štatisticky” bohatšie ako Grécko. „Kým budem premiérom, Slovensko neodpustí Grécku zo štátnych dlhov ani jeden jediný cent,“ povedal Fico.


 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 405,931 Úmrtí 12,592 Uzdravení 384,790 Infikovaných 8,549 Last updated: 24. septembra 2021 - 10:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -