UEFA kritizuje FIFA za zrušenie dištancu pre Američana Baloguna

    0

    6.7.2026 (SITA.sk) – UEFA označila rozhodnutie FIFA za “prekročenie červenej čiary”.

    Európska futbalová únia (UEFA) ostro kritizovala rozhodnutie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) za zrušenie dištancu Američanovi Folarinovi Balogunovi za červenú kartu z duelu proti Bosne a Hercegovine.

    V praxi to znamená, že spoluorganizátor svetového šampionátu má k dispozícii dôležitého hráča pre osemfinále proti Belgicku. FIFA reagovala na intervenčný tlak Donalda Trumpa, ktorý požiadal prezidenta organizácie Gianniho Infantina o prehodnotenie sankcie.

    V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

    UEFA vo svojom vyhlásení konštatovala, že “rozhodnutie pozastaviť jednozápasový automatický zákaz štartu po vylúčení Baloguna prekročilo červenú čiaru”. Podľa nej sú pravidlá futbalu základom pre férovú a transparentnú súťaž a tento prípad neumožňuje výnimku.

    “Futbal je najobľúbenejší šport na svete, pretože sa hrá všade podľa rovnakých pravidiel,” doplnila UEFA a vyjadrila znepokojenie nad dôsledkami tohto precedensu pre celý šport.

    V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

    Balogun mal pauzovať v osemfinále MS 2026 za vylúčenie, keď v zápase USA – Bosna a Hercegovina (2:0) podľa videorozhodcu pristúpil nohu súpera. O zrušení trestu rozhodla disciplinárna komisia FIFA, ktorá však neuviedla konkrétny dôvod tohto nečakaného verdiktu.

    Donald Trump na sociálnej sieti Truth Social ocenil FIFA za “správny krok a zvrátenie veľkej nespravodlivosti”. Za výrazne prekvapivé označil situáciu aj belgický tréner Rudi Garcia so slovami: “Nevedel som, že na majstrovstvách sveta je 5. júl po novom 1. apríl – Deň bláznov.”

    V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

    Politické a športové zásahy do disciplinárnych rozhodnutí tak vyvolali vážnu debatu o dodržiavaní pravidiel vo futbale na najvyššej úrovni. Ku kritike čudného rozhodnutia FIFA sa počas pondelka pridali aj belgická diplomacia či európske orgány.

    Viac k témam: MS vo futbale 2026
    Zdroj: SITA.sk – UEFA kritizuje FIFA za zrušenie dištancu pre Američana Baloguna © SITA Všetky práva vyhradené.

    - Reklama -