Svitko spomalil, v 10. etape sa nedostal ani medzi TOP 20. Varga si stále drží tretiu priečku

  0

  18.1.2024 (SITA.sk) –
  aktualizované 17. januára 2024, 16:16

  Slovenský motocyklista Štefan Svitko síce finišoval v stredajšej 10. etape na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii až v tretej desiatke, v celkovom poradí si však udržal deviatu priečku. V stredu jazdci absolvovali 609 km, z nich bolo 371 km meraných úsekov.

  Líder si upevnil post

  Skúsený slovenský jazdec v 10. etape zaostal za Američanom Rickym Brabecom o viac ako 15 minút a obsadil 22. pozíciu. Americký jazdec si stredajším etapovým triumfom upevnil post lídra celkovej klasifikácie. V stredu iba o dve sekundy zdolal Čiľana ho Josého Ignacia Corneja a o 20 sekúnd Francúza Adriena van Beverena.

  V celkovom poradí Brabec vedie o takmer 11 minút pred Rossom Branchom z Botswany, tretí je s mankom takmer dvanástich minút Van Beveren. Štefan Svitko na deviatej pozícii stráca už cez 99 minút. Slovák na ôsmeho Daniel Sandersa z Austrálie stráca takmer 40 minút a pred desiatym Čechom Martinom Michekom má náskok cez 50 minút.

  “Dnes bola etapa ľahká, ale navigačne trochu zložitá. Prášilo sa, keďže je sucho. Boli tam kamenné platne a ešte svietilo aj slnko oproti. Musím trochu šetriť materiál, pretože sa rozbili už všetky kolesá a tiež dva či tri kryty motora, trochu aj výfuk. Zajtra nás čaká dlhá etapa, tak uvidíme, čo bude. Som deviaty, čo je dôležité. Mám dostačujúci náskok a vyhýbajú sa nám pády,” uviedol Svitko po stredajšej 10. etape.

  Medzi štvorkolkármi triumfoval Andújar

  V súťaži štvorkolkárov v stredu triumfoval Argentínčan Manuel Andújar o viac ako dve minúty pred Francúzom Alexandrem Giroudom, slovenský jazdec Juraj Varga bol tretí a zaostal o 16 minút a 17 sekúnd.

  Rovnaké poradie na prvých troch priečkach je aj v celkovom poradí, Andújar o osem minút pred Giroudom a tretí Varga zaostáva už o viac ako tri hodiny.

  Súťaž automobilov a kamiónov

  V súťaži automobilov triumfoval v stredu Francúz Guerlain Chicherit o viac ako 5 minút pred Juhoafričanom Brianom Baragwanathom, tretí finišoval Benediktas Vanagas z Litvy (+6:04 min). V celkovom poradí vedie Španiel Carlos Sainz o viac ako 13 minút pred Francúzom Sébastienom Loebom, tretí je priebežne Brazílčan Lucas Moraes s mankom takmer 73 minút. Lídri celkovej klasifikácie sa v stredu neumiestnili v Top 10.

  Medzi kamionistami v celkovom poradí vedie Čech Martin Macík o viac ako dve hodiny pred krajanom Alešom Lopraisom, tretí je Holanďan Mitchel van den Brink so stratou cez tri a pol hodiny. V stredu triumfoval Holanďan Gert Huzink pred Macíkom a krajanom Michielom Becxom.

  Pretekári na Rely Dakar majú pred sebou ešte dve etapy. Vo štvrtok na nich čaká 587 km a 480 km meraných úsekov, v piatok podujatie vyvrcholí etapou dlhou 328 km a jej súčasťou bude 175 km meraných úsekov. Ak sa nič neočakávané nestane, Svitko medzi motocyklistami obsadí 9. priečku a Varga medzi štvorkolkármi 3. pozíciu.

  Viac k témam: Rely Dakar
  Zdroj: SITA.sk – Svitko spomalil, v 10. etape sa nedostal ani medzi TOP 20. Varga si stále drží tretiu priečku © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -