Tour de France 2023: Dobre, že je to za nami, povedal Sagan po kráľovskej etape (video)

  0

  21.7.2023 (SITA.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu TotalEnergies zvládol najnáročnejšiu etapu na 110. ročníku pretekov Tour de France. V stredajšej kráľovskej 17. etape zo Saint-Gervais Mont-Blanc do Courchevelu s dĺžkou 166 km si kontroloval limit a do cieľa prišiel na 136. mieste.

  Triumfoval Rakúšan Felix Gall (AG2R Citroën Team) s 34-sekundovým náskokom pred Britom Simonom Yatesom (Team Jayco AlUla) a o 1:38 min pred Španielom Pellom Bilbaom (Bahrain – Victorious).

  Ofenzíva Pogačara sa nekonala

  Cyklisti v stredajšej etape nastúpali až 5400 metrov, pričom na nich čakal najvyšší bod celých pretekov – stúpanie najvyššej kategórie na Col de la Loze s dĺžkou 28 km, ktorého vrchol je vo výške 2304 metrov nad morom.

  Viac o téme: Tour de France 2023

  Som rád, že to mám za sebou. Nastúpaných 5-tisíc metrov… Dobré, že je to za nami,“ povedal Sagan pre RTVS.

  Očakávaná ofenzíva slovinského pretekára Tadeja Pogačara sa v stredajšej etape napokon nekonala. Na lídra celkovej klasifikácie Jonasa Vingegaarda stratil takmer šesť minút a súboj o „žltý dres“ je tak prakticky rozhodnutý.

  Vingegaard, ktorý v stredu skončil štvrtý, vedie pred Pogačarom o 7:35 min a je na najlepšej ceste k druhému triumfu na „starej dáme“ i obhajobe vlaňajšieho prvenstva.

  Vingegaard predviedol fenomenálny výkon

  „Dnes som si prežil jeden z najhorších dní v kariére. Snažil som sa pravidelne jesť a občerstvovať, ale akoby všetko zostalo iba v mojom bruchu. Žiadna energia neprešla do nôh. Už na začiatku stúpania som sa cítil absolútne ‘prázdny’. Ak by som nemal takú úžasnú podporu od tímu, možno by som prišiel aj o pódium. Neviem, či by to bolo iné, ak by som nespadol. Dnes to skrátka nešlo,“ vyhlásil Pogačar.

  A well-deserved sprint for the fast riders who gave their all in the Alps. But watch out for a potential breakaway!
  Un sprint bien mérité pour les coureurs rapides qui auront tout donné dans les Alpes. Attention tout de même à une potentielle échappée !

  #TDF2023 pic.twitter.com/Dwnjqr0YpZ

  — Tour de France™ (@LeTour) July 20, 2023

  Vingegaard v závere 17. etapy predviedol v kopcoch fenomenálny výkon a nevykoľajila ho nečakaná zastávka, keď fanúšikovia na úzkej ceste zastavili sprievodné vozidlo a nenechali žiadne miesto pre cyklistov.

  „Sme neskutočne šťastní. Viac ako sedemminútový náskok je šialený. Tadej sa vo zvyšných etapách ešte určite o niečo pokúsi. Musíme zostať koncentrovaní, pretože v Paríži ešte nie sme,“ podotkol Vingegaard.

  Na cyklistov čaká vo štvrtok rovinatá 18. etapa z Moutiers do Bourg-en-Bresse s dĺžkou 185 kilometrov, čo bude pravdepodobne šanca pre šprintérov vrátane Sagana. „Uvidíme, pravdepodobne to príde do špurtu. Pokúsim sa čo najlepšie zašprintovať,“ skonštatoval Sagan.

  Viac k témam: Tour de France 2023
  Zdroj: SITA.sk – Tour de France 2023: Dobre, že je to za nami, povedal Sagan po kráľovskej etape (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -