Zomrel jediný španielsky víťaz Zlatej lopty, Miramontes sa dožil 88 rokov

  0

  11.7.2023 (SITA.sk) – Niekdajší španielsky futbalista a tréner Luis Suárez Miramontes zomrel vo veku 88 rokov, informoval o tom jeho dlhoročný zamestnávateľ taliansky klub Inter Miláno. Príčinu úmrtia však neuviedol.

  Trofej pre najlepšieho futbalistu sveta

  Muž s prezývkou “zlatý Galíjčan” je jediný Španiel v histórii, ktorý získal ocenenie Zlatá lopta pre najlepšieho futbalistu sveta. Stalo sa tak ešte v roku 1960.

  Bývalý stredopoliar vybojoval dva španielske ligové tituly s FC Barcelona, no viac sa preslávil v Interi Miláno. S “Nerazzurri” sa stal trikrát talianskym šampiónom a dvakrát uspel v Európskom pohári (1964, 1965), po skončení aktívnej kariéry v roku 1973 viedol tím ako kouč v troch obdobiach.

  K zisku Zlatej lopty mal blízko viackrát

  Luis Suárez Miramontes bol súčasťou prvého veľkého úspechu španielskej reprezentácie futbalistov, keď sa v roku 1964 stali majstrami Európy. K zisku Zlatej lopty nemal ďaleko ani v rokoch 1961 a 1964, keď skončil v hlasovaní druhý. V rokoch 1988 až 1991 bol kormidelníkom národného tímu “La Furia Roja”.

  Aj keď z množstva úspešných španielskych futbalistov sa dočkal zisku Zlatej lopty iba spomenutý Miramontes, zo žien v tejto krajine sa to podarilo hneď dvakrát stredopoliarke Alexii Putellasovej z klubu FC Barcelona.

  Viac k témam: Futbalista, Úmrtie, Zlatá lopta
  Zdroj: SITA.sk – Zomrel jediný španielsky víťaz Zlatej lopty, Miramontes sa dožil 88 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -