Medzinárodný maratón mieru vyhral Keňan Kerio, z Košíc si odniesol už tretiu zlatú medailu

  0

  3.10.2022 Kenský vytrvalec Reuben Kerio sa časom 2:07:16 h stal víťazom 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Obhájil tak vlaňajší triumf a v metropole východného Slovenska triumfoval po tretí raz v kariére.

  Kerio tretie víťazstvo

  Kerio sa vo finiši dokázal „zbaviť“ trojice Etiópčanov. Druhý skončil Aychew Bantie Dessie (+3 s), tretí bol Yohans Mekasha Tadesse (+3 s) a štvrté miesto obsadil Adane Kebede Gebre (+5 s). Pod hranicu 2:08:00 min sa vtesnal i piaty v poradí – Keňan Daniel Kipchumba, ktorý zaznamenal čas 2:07:46.

  Tretím víťazstvom na MMM sa Kerio dotiahol na niekdajšieho českého vytrvalca Pavla Kantorka, ktorý podujatie ovládol v rokoch 1958, 1962 a 1964. Viac prvenstiev má na konte iba József Galambos, ktorý vyhral štyrikrát (1927, 1928, 1932, 1933).

  Keria delilo v cieli na košickej Hlavnej ulici iba pätnásť sekúnd od traťového rekordu, o ktorý pred desiatimi rokmi postaral kenský bežec Lawrence Kimaiyo (2:07:01 h).

  Napriek tomu zaznamenal celkovo 19. triumf maratónca z tejto vytrvaleckej veľmoci číslo jeden na MMM v Košiciach. Kerio útočil na traťový rekord i minulý rok, vtedy za ním zaostal o 17 sekúnd. Afričania – s výnimkou predvlaňajšieho špecifického ročníka, keď bežalo iba 188 vytrvalcov a z toho len traja zo zahraničia – vládnu v Košiciach nepretržite od roku 2005.

  Nový traťový rekord

  Skvelý traťový rekord sa v Košiciach zrodil v ženskej časti pretekov. Víťazná Keňanka Margaret Agaiová dosiahla čas 2:24:04. Maximum Etiópčanky Ayuntu Kumely Tadesseovej (2:24:35) z vlaňajška zlepšila o viac ako pol minúty.

  Rolu domáceho favorita medzi mužmi nepotvrdil Tibor Sahajda, ktorý počas pretekov odstúpil z trate. Titul slovenského šampióna v maratóne nakoniec získal Marián Zimmermann, ktorý do cieľa dobehol v čase 2:28:20.

  „Každý rátal, že vyhrá Tibor. Čakal som, že medzi Slovákmi sa budem pohybovať okolo piateho-šiesteho miesta a času 2:30:00 h. To, čo sa podarilo, prekonalo všetky moje očakávania. Čo sa týka podmienok, pre mňa to bolo ideálne, išiel som si svoje tempo. Som šťastný, že sa mi to podarilo,“ povedal Zimmermann pri mikrofóne RTVS.

  Viac k témam: Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, Rekord
  Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodný maratón mieru vyhral Keňan Kerio, z Košíc si odniesol už tretiu zlatú medailu © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -