Slovenský tenista Martin mal pozitívny test na doping, v tele mu našli zakázanú látku SARM 22

  0

  2.8.2022
  aktualizované 1. augusta, 13:19

  Slovenský tenista Andrej Martin mal pozitívny test na doping. Nedovolenú látku SARM 22 v jeho tele odhalila analýza v kanadskom Toronte, šlo o vzorku odobratú počas challengeru v Bratislave zo 7. júna. Ako informuje spoločná tlačová správa agentúry Stars For Stars a 32-ročného bratislavského rodáka, dlhoročný reprezentant úmyselný doping dôrazne odmieta a s tímom začal boj za očistenie mena.

  Šokujúca správa

  V tele Andreja Martina sa nachádzala látka SARM 22 (selektívny modulátor androgénových receptorov), ktorá figuruje na zozname nedovolených látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). V medicíne sa SARM využíva s cieľom terapeutického pôsobenia pri rôznych zdravotných stavoch, vrátane straty svalovej hmoty, osteoporózy, rakoviny a hypogonadizmu.

  “Moji rodičia ma od malička viedli k tomu, aby som sa v športe, ale aj v živote, riadil pravidlami fair play. Vždy som tak robil a ako človeka, ktorý odsudzuje podvádzanie a nečestné konanie, ma poznajú aj moji blízki a priatelia. O to viac bola pre mňa šokujúca správa o pozitívnom výsledku testovania na bratislavskom turnaji. Dôrazne však odmietam vedomé požitie nedovolenej látky. Užívam iba minimum výživových doplnkov a posledných 5 rokov som v tom smere nič nezmenil. Vždy som bol zástancom toho, že o víťazstve v tenisovom zápase má rozhodnúť len poctivý prístup v tréningu a čistý výkon na kurte. Aj preto dôrazne odsudzujem akýkoľvek nedovolený spôsob zvyšovania športového výkonu. O to nepochopiteľnejšia je pre mňa celá táto situácia, zvlášť keď som za celú svoju kariéru absolvoval desiatky testov a nikdy som nemal ani štipku pochybnosti o tom, že výsledok bude negatívny,“ uviedol Andrej Martin na margo dopingového nálezu.

  Pozastavenie činnosti

  Slovenský tenisový zväz (STZ) na svojom oficiálnom webe potvrdil, že Medzinárodná tenisová federácia (ITF) zväz informovala o pozastavení činnosti slovenského hráča v rámci Tenisového antidopingového programu 2022 (TADP).

  “Oficiálna tlačová správa s bližšími informáciami by mala byť čoskoro zverejnená na stránke Medzinárodnej agentúry pre integritu tenisu,” referuje STZ.

  Štyri kontroly v roku 2022

  V roku 2022 podstúpil už štyri kontroly, pred tou bratislavskou v polovici mája v Paríži na grandslamovom Roland Garros.

  “Vždy som sa správal tak, aby som v živote nemal problém niesť plnú zodpovednosť za svoje činy, no odmietam sa zmieriť s tým, že by som mal byť označený za toho, kto si v športe pomáha nedovoleným spôsobom, a to napriek tomu, že som nič také neurobil. Momentálne prežívam jednoznačne jednu z najťažších skúšok v mojej profesionálnej kariére, neporovnateľne ťažšiu ako hociktorý tenisový zápas, ktorý som kedy odohral. Je to o to ťažšie, že ani poriadne neviem, kto je môj súper na druhej strane kurtu. Čo ale určite viem, je fakt, že sa za žiadnych okolností nevzdám a to aj vďaka ohromnej podpore mojich najbližších, bez ktorých by som určite nemal takú vôľu bojovať. Patrí im za to veľké ďakujem a urobím všetko pre to, aby spravodlivosť zvíťazila,” poznamenal Andrej Martin.

  Zbierajú analýzy a detaily

  Agentúra Stars for Stars je na strane slovenského tenistu. “Zo všetkých síl mu pomôžeme v snahe očistiť jeho meno v očiach laickej a športovej verejnosti a samozrejme aj medzi športovcami. Andreja poznáme roky ako poctivého a úprimného športovca, ktorému sú ‘fauly’ v športe úplne cudzie a sme presvedčení o tom, že spoločne nazbierame dostatok dôkazov na to, aby sa pravda ukázala,” uviedol Miroslav Masarčin zo spomenutej agentúry.

  Doplnil, že zbierajú všetky detaily, analýzy a dôkazy, na základe ktorých by sa vedeli dopátrať k dôvodom takéhoto výsledku. “Komunikujeme so Slovenským tenisovým zväzom a ATP a samozrejme so Svetovou antidopingovou agentúrou. Akonáhle budeme mať viac detailov z nášho zisťovania, budeme verejnosť informovať,“ dodal.

  Andrej Martin na okruhu ATP nezískal žiadny titul, v dvojhre aj vo štvorhre sa raz prebojoval do finále. Jeho kariérnym maximom v singlovom rebríčku ATP je 93. priečka z februára 2020, v deblovom hodnotení bol najvyššie na 69. pozícii v júli 2016.

  Viac k témam: Doping
  Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenský tenista Martin mal pozitívny test na doping, v tele mu našli zakázanú látku SARM 22 © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -