0

30.5.2022 V druhom sobotňajšom semifinále MS 2022 v hokeji vo Fínsku uspeli obhajcovia titulu z Kanady, ktorí zdolali Čechov v Tampere 6:1 a v nedeľňajšom večernom finále vyzvú domácich hokejistov v boji o zlaté medaily.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

O zlato zabojujú “Suomi” a “Javorové listy”

Na treťom svetovom šampionáte za sebou sa stretnú vo finále “Suomi” a “Javorové listy”. Pred rokom v Rige uspela Kanada 3:2 po predĺžení, Fínsko triumfovalo 3:1 v roku 2019 v Bratislave.

V roku 2020 sa MS nekonali pre pandémiu COVID-19. Kanaďania zabojujú o 28. majstrovský titul v histórii, zatiaľ čo úradujúci olympijskí víťazi o štvrtý.

Česko poslal do vedenia v ôsmej minúte duelu David Krejčí v presilovej hre, tesne pred prvou prestávkou sa podarilo vyrovnať stav Dylanovi Cozensovi. V strede druhej tretiny Kanaďania skórovali trikrát v rozmedzí 3 minút a 19 sekúnd, z toho dvakrát v početnej výhode.

Karela Vejmelku prekonali Adam Lowry, Kent Johnson a Mathew Barzal, ktorí vypracovali náskok 4:1. Zámorské mužstvo v prostrednej dvadsaťminútovke prestrieľalo súpera pomerom 16:8. V úvode tretej tretiny Cole Sillinger zvýšil skóre na 5:1.

Česi bez majstrovského titulu

V 47. minúte mohol dať Čechom nádej David Pastrňák, ale trestné strieľanie proti Chrisovi Driedgerovi nepremenil. V 53. minúte zaznamenal svoj druhý gól a tretí bod v zápase Cozens, ktorý upravil skóre na konečných 6:1.

Driedger prispel k triumfu 25 zákrokmi, Vejmelka ich urobil 29. Kanada upravila celkovú bilanciu vzájomných duelov proti Česku na MS na 13:12 vo svoj prospech.

Česi neukončili 12-ročné čakanie na finálovú účasť a nezískajú svoj šiesty majstrovský titul. Naposledy boli šampiónmi v roku 2010, o dva roky neskôr sa tešili zo strieborných medailí. Odvtedy žiaden cenný kov do zbierky nepridali. V súboji o bronzové medaily sa v nedeľu stretnú s Američanmi, ktorí v semifinále podľahli domácim Fínom 3:4.

Výsledok druhého sobotňajšieho semifinále na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji vo Fínsku:

Kanada – Česko 6:1 (1:1, 3:0 2:0)
    Góly: 20. Cozens (Dubois), 28. Lowry (Johnson, Chabot), 29. Johnson (Mercer), 31. Barzal (Cozens, Batherson), 44. Sillinger (Anderson), 53. Cozens (Batherson, Whitecloud) – 8. Krejčí (Červenka, Hronek)

Nedeľňajší program MS 2022:

o 3. miesto USA – Česko (14.20)
    finále: Fínsko – Kanada (19.20)

Známe konečné poradie MS 2022: 5. Švajčiarsko, 6. Švédsko, 7. Nemecko, 8. Slovensko, 9. Dánsko, 10. Lotyšsko, 11. Rakúsko, 12. Francúzsko, 13. Nórsko, 14. Kazachstan, 15. Taliansko, 16. Veľká Británia

Viac k témam: COVID-19, Majstrovský titul, Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2022
    Zdroj: Webnoviny.sk – Vo finále MS v hokeji sa tretíkrát za sebou stretnú Fíni a Kanaďania, Česi zabojujú o bronz proti Američanom © SITA Všetky práva vyhradené.