Najviac nominácií na ceny BAFTA získal film Duna, bondovka Nie je čas zomrieť má iba päť

    0

    4.2.2022 Zoznamu kandidátov na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) vládne sci-fi Duna s 11 nomináciami. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Osem má v hre gotický western Sila psa, šesť nominácií si vyslúžila čiastočne autobiografická dráma Belfast a po päť získali bondovka Nie je čas zomrieť, nové filmové spracovanie legendárneho muzikálu West Side Story a dramédia Licorice Pizza.

    Päticu snímok nominovaných v kategórii Najlepší film spolu s Dunou, Belfastom, Silou psa a Licorice Pizza dopĺňa satira K zemi hľaď!. Nomináciu v režisérskej kategórii si však z tejto pätice vyslúžili len Jane Campion za Silu psa a Paul Thomas Anderson za Licorice Pizza. Ostatnými nominovanými tvorcami sú Aleem Khan (Epilóg lásky), Rjúsuke Hamaguči (Drajv maj kár), Audrey Diwan (Happening) a Julia Ducournau (Titán).

    Za herecké výkony v hlavných úlohách nominovali herečky Lady Gaga (Klan Gucci), Alanu Haim (Licorice Pizza), Emiliu Jones (Coda), Renate Reinsve (Najhorší človek na svete), Joannu Scanlan (Epilóg lásky), Tessu Thompson (Passing) a hercov Adeela Akhtara (Ali & Ava), Mahershalu Aliho (Labutia pieseň), Benedicta Cumberbatcha (Sila psa), Leonarda DiCapria (K zemi hľaď!), Stephena Grahama (Bod varu) a Willa Smitha (King Richard).

    Slávnostné udeľovanie filmových cien by sa malo uskutočniť 13. marca v londýnskej Royal Albert Hall a moderovať by ho mala austrálska herečka Rebel Wilson.

    Prehľad nominácií na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA):

    Najlepší film:
    Belfast
    K zemi hľaď!
    Duna
    Licorice Pizza
    Sila psa

    Najlepší britský film:
    Epilóg lásky
    Ali & Ava
    Belfast
    Bod varu
    Cyrano
    Everybody’s Talking About Jamie
    Klan Gucci
    Posledná noc v Soho
    Nie je čas zomrieť
    Passing

    Film v inom ako anglickom jazyku:
    Drajv maj kár
    Božia ruka
    Paralelné matky
    Malá mama
    Najhorší človek na svete

    Dokumentárny film:
    Becoming Cousteau
    Krava
    Utiecť
    Záchrana
    Summer of Soul

    Animovaný film:
    Encanto: Čarovný svet
    Utiecť
    Luca
    Pripojení

    Réžia:
    Aleem Khan – Epilóg lásky
    Rjúsuke Hamaguči – Drajv maj kár
    Audrey Diwan – Happening
    Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
    Jane Campion – Sila psa
    Julia Ducournau – Titán

    Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme:
    Aleem Khan (scenár/réžia) – Epilóg lásky
    James Cummings (scenár), Hester Ruoff (produkcia) – Bod varu
    Jeymes Samuel (scenár/réžia) – Tým tvrdší je pád
    Posy Dixon (scenár/réžia), Liv Proctor (produkcia) – Keyboard Fantasies
    Rebecca Hall (scenár/réžia) – Passing

    Pôvodný scenár:
    Aaron Sorkin – Being The Ricardos
    Sir Kenneth Branagh – Belfast
    Adam McKay – K zemi hľaď!
    Zach Baylin – King Richard
    Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza

    Adaptovaný scenár:
    Sian Heder – Coda
    Rjúsuke Hamaguči – Drajv maj kár
    Denis Villeneuve – Duna
    Maggie Gyllenhaal – Temná dcéra
    Jane Campion – Sila psa

    Najlepší herec v hlavnej úlohe:
    Adeel Akhtar – Ali & Ava
    Mahershala Ali – Labutia pieseň
    Benedict Cumberbatch – Sila psa
    Leonardo DiCaprio – K zemi hľaď!
    Stephen Graham – Bod varu
    Will Smith – King Richard

    Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:
    Lady Gaga – Klan Gucci
    Alana Haim – Licorice Pizza
    Emilia Jones – Coda
    Renate Reinsve – Najhorší človek na svete
    Joanna Scanlan – Epilóg lásky
    Tessa Thompson – Passing

    Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:
    Mike Faist – West Side Story
    Ciaran Hinds – Belfast
    Troy Kotsur – Coda
    Woody Norman – C’mon C’mon
    Jesse Plemons – Sila psa
    Kodi Smit-McPhee – Sila psa

    Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:
    Caitriona Balfe – Belfast
    Jessie Buckley – Temná dcéra
    Ariana DeBose – West Side Story
    Ann Dowd – Mass
    Aunjanue Ellis – King Richard
    Ruth Negga – Passing

    Pôvodná hudba:
    Daniel Pemberton – Being the Ricardos
    Nicholas Britell – K zemi hľaď!
    Hans Zimmer – Duna
    Alexandre Desplat – Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun
    Jonny Greenwood – Sila psa

    Kasting:
    Carolyn McLeod – Bod varu
    Francine Maisler – Duna
    Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco – Božia ruka
    Rich Delia, Avy Kaufman – King Richard
    Cindy Tolan – West Side Story

    Kamera:
    Greig Fraser – Duna
    Dan Laustsen – Ulička nočných môr
    Linus Sandgren – Nie je čas zomrieť
    Ari Wegner – Sila psa
    Bruno Delbonnel – The Tragedy of Macbeth

    Strih:
    Una Ni Dhonghaile – Belfast
    Joe Walker – Duna
    Andy Jurgensen – Licorice Pizza
    Tom Cross, Elliot Graham – Nie je čas zomrieť
    Joshua L Pearson – Summer Of Soul

    Výprava:
    Sarah Greenwood, Katie Spencer – Cyrano
    Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – Duna
    Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun
    Tamara Deverell, Shane Vieau – Ulička nočných môr
    Adam Stockhausen, Rena DeAngelo – West Side Story

    Kostýmy:
    Jenny Beavan – Cruella
    Massimo Cantini Parrini – Cyrano
    Robert Morgan, Jacqueline West – Duna
    Milena Canonero – Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun
    Luis Sequeira – Ulička nočných môr

    Masky:
    Nadia Stacey, Naomi Donne – Cruella
    Alessandro Bertolazzi, Sian Miller – Cyrano
    Love Larson, Donald Mowat – Duna
    Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh – Očami Tammy Faye
    Frederic Aspiras, Jana Carboni, Giuliano Mariano, Sarah Nicole Tanno – Klan Gucci

    Zvuk:
    Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett – Duna
    Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan – Posledná noc v Soho
    James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor – Nie je čas zomrieť
    Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn – Tiché miesto: Časť II
    Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom – West Side Story

    Špeciálne vizuálne efekty:
    Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer – Duna
    Swen Gillberg, Bryan Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick – Free Guy
    Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro – Krotitelia duchov: Dedičstvo
    Tom Debenham, Huw J Evans, Dan Glass, JD Schwaim – Matrix Resurrections
    Mark Bakowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble – Nie je čas zomrieť

    Britský krátky animovaný film:
    Affairs of the Art
    Do Not Feed the Pigeons
    Night of the Living Dread

    Britský krátky film:
    The Black Cop
    Femme
    The Palace
    Stuffed
    Three Meetings of the Extraordinary Committee

    Ee Rising Star Award (v tejto kategórii hlasuje verejnosť):
    Ariana DeBose
    Harris Dickinson
    Lashana Lynch
    Millicent Simmonds
    Kodi Smit-McPhee

    Viac k témam: Udeľovanie cien BAFTA
    Zdroj: Webnoviny.sk – Najviac nominácií na ceny BAFTA získal film Duna, bondovka Nie je čas zomrieť má iba päť © SITA Všetky práva vyhradené.

    ZANECHAŤ ODPOVEĎ

    Zadajte svoj komentár!
    Zadajte svoje meno tu