Úvodná etapa Giro d’Italia 2022 bude finišovať blízko Slovenska. Účasť Sagana a jeho nového tímu je otázna

  0

  13.11.2021 Na trase budúcoročných cyklistických pretekoch Giro d’Italia bude len 26,3 km jazdy proti chronometru, čo je najmenej časovkových kilometrov za ostatných 60 rokov.

  V druhej etape pretekári absolvujú krátko časovku na 9,2 km v centre Budapešti, v úplnom závere pretekov neďaleko historickej Areny vo Verone to bude o čosi viac 17,1 km.
  Krátke časovky budú dôležité
  Keď sa v roku 1962 Talian Franco Balmamion stal celkovým víťazom Giro d’Italia, neboli na trase žiadne časovky.

  “Časovky budú krátko, ale budú zohrávať dôležitú úlohu. Prvá rozhodne o jednom z prvých nositeľov ružového dresu lídra pretekov a tá druhá zasa môže prehovoriť do boja o celkové víťazstvo. Určite prehovorí do celkovej klasifikácie na vrchných priečkach,” uviedol riaditeľ Giro d’Italia Mauro Vegni na webe Cyclingnews.com.

  “Bude to veľmi zaujímavé Giro d’Italia. Budapeštianska časovka zabezpečí ružový dres pre jeho majiteľa na niekoľko dní a záverečná vo Verone zasa o všetkom rozhodne,” uviedol dvojnásobný a úradujúci majster sveta v časovke Filippo Ganna.

  Dvadsaťpäťročný Talian pred rokom ovládol až štyri etapy na Gire, z toho boli tri časovky.
  Šprintovať sa bude k pevnosti
  Giro d’Italia 2022 sa začne v piatok 6. mája na maďarskom území etapou z Budapešti do Visegrádu (195 km) a v jej závere sa bude šprintovať do kopca k pevnosti.

  V Maďarsku si prídu na svoje aj klasickí šprintéri, 3. etapa z Kaposváru do Balatonfüredu meria 201 km a na trase bude len jedna horská prémia štvrtej kategórie.

  “Keďže to bude neďaleko slovenských hraníc, je to výzva pre Petra Sagana, aby zaútočil na ‘Maglia rosa’, čiže ružový dres. Je však otázne, či jeho nový tím TotalEnergies vôbec dostane pozvánku v podobe voľnej karty na tieto preteky,” napísal špecializovaný cyklistický web Cyclingnews.

  Štart v Maďarsku plánovali organizátori talianskej Grand Tour už pred rokom, ale prvá fáza pandémie koronavírusu vtedy spôsobila netradičný posun prestížnych pretekov z jari do jesene a tiež zmenu dejiska tzv. Grande Partenza. Namiesto Budapešti sa začínali na talianskom ostrove Sicília.
  Cyklisti sa vyžmýkajú na Marmolade
  Budúcoročný 105. ročník Giro d’Italia ponúka až 51-tisíc nastúpaných kilometrov vrátane štyroch horských dojazdov.

  V pláne je výjazd na sopku Etna v štvrtej etape, legendárny Blockhaus v 9. etape aj nádherná scenéria Valle d’Aosta v 15. etape so záverečným “výšľapom” na Cogne.

  V predposlednej 20. etape sa cyklisti doslova vyžmýkajú z posledných síl, keď budú trikrát stúpať vrátane legendárnej Marmolady.

  “Čakať na nich bude Passo San Pellegrino vo výške 1918 m, Passo Pordoi s 2239 m najvyšší bod celého Gira a napokon Marmolada so stúpaním do výšky 2057 m. Bude to vôbec posledné stúpanie celých pretekov,” zakončil Cyclingnews.com.

  Viac k témam: Giro d´Italia
  Zdroj: Webnoviny.sk – Úvodná etapa Giro d’Italia 2022 bude finišovať blízko Slovenska. Účasť Sagana a jeho nového tímu je otázna © SITA Všetky práva vyhradené.

  - Reklama -