nedeľa, 28 novembra, 2021
2.8 C
Bratislava
ÚvodArénaOheň pre ZOH 2022 v Pekingu už horí, slávnostné zapálenie však narušili...

Oheň pre ZOH 2022 v Pekingu už horí, slávnostné zapálenie však narušili demonštranti (video)

20.10.2021 Ani slávnostné zapálenie pochodne s olympijským ohňom určeným pre ZOH 2022 v čínskom Pekingu sa nezaobišlo bez komplikácií.

Tradičný ceremoniál vzplanutia olympijského ohňa sa uskutočnil v pondelok 18. októbra v starovekej gréckej Olympii a narušili ho traja aktivisti. Tí vnikli do areálu Hérinho chrámu a rozvinuli transparent s nápisom: “Nie hrám genocídy.”

Zimné olympijské hry v Pekingu by sa mali konať od 4. do 20. februára 2022. Pochodeň s olympijským ohňom tentokrát neabsolvuje tradičnú púť naprieč Gréckom.
Olympijský oheň pôjde rovno do Číny
“Ako môže Peking hostiť olympijské hry, keď páchajú genocídu na Ujguroch?” kričala jedna z protestujúcich žien. Ceremoniál sa však uskutočnil a oheň pre zimnú olympiádu v Číne už horí.

V utorok ho Gréci odovzdajú Číňanom počas ceremónie na Panaténskom štadióne, ktorý bol cieľovým miestom maratónskych behov počas OH 2004 v Aténach. Od soboty boli Atény dejiskom stretnutia výkonného výboru MOV.


Peking čelí kritike už dlhodobo
Grécka metropola už bola v minulosti aj svedkom protestov voči konaniu olympijských hier v Pekingu 2008. V marci 2008 sa dva tucty gréckych a tibetských aktivistov pokúsili prerušiť beh s olympijskou pochodňou pre OH v Pekingu.

Peking dlhodobo čelí kritike z rôznych strán v súvislosti so zaobchádzaním s etnickou menšinou ujgurských moslimov v regióne Sin-ťiangna na severozápade Číny.

Ľudskoprávne organizácie hovoria o genocíde na Ujguroch, v úzadí však nezostávajú ani násilné zásahy proti demonštrantom v Hongkongu či násilná politika Číny voči Tibetu a Taiwanu.
Olympiáda má byť príkladom pre svet
Účastníkmi pondelkového ceremoniálu v Olympii boli prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, grécka prezidentka Ekaterina Sakellaropuluová aj organizátori z Číny.

“Iba politická neutralita zabezpečí, že olympijské hry budú nad všetkými politickými rozdielmi, ktoré existujú v týchto časoch. Olympijské hry nemôžu riešiť všetky výzvy nášho sveta. Môžu však byť príkladom pre svet, kde všetci rešpektujú rovnaké pravidlá a jeden druhého,” poznamenal v pondelok Bach.
V Akropole sa udial podobný incident
Podobný incident sa udial aj v nedeľu, keď dve ženy na lešení v starobylej Akropole v Aténach rozprestreli Tibetskú vlajku a transparent vyzývajúci na bojkot budúcoročných zimných olympijských hier v Pekingu.

Osemnásťročná tibetská študentka Tsela Zoksangová a o štyri roky staršia hongkonská aktivistka Joey Siuová sú americké občianky a zároveň členky kampane “Žiadny Peking 2022” a newyorskej organizácie Študenti za slobodný Tibet.

ZOH v Pekingu sa uskutočnia v dňoch 4.- 20. februára 2022, zimné paralympijské hry prídu na rad 4.- 13. marca 2022. Na archeologické nálezisko vstúpili ako platiace turistky, ale potom vyliezli na lešenie, z ktorého sa pokúsili rozvinúť transparent.

V spolupráci s treťou osobou sa im podarilo zavesiť menší transparent s nápisom “Slobodná hongkonská revolúcia“. Skandovali tiež heslá “Slobodný Tibet”, “Bojkot Pekingu 2022” a “Žiadna sloboda, žiadne hry“. Potom skončili v rukách polície, celý incident trval 10 minút.

Viac k témam: Etnická diskriminácia, Olympijský oheň, Protesty, Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Oheň pre ZOH 2022 v Pekingu už horí, slávnostné zapálenie však narušili demonštranti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 660,386 Úmrtí 14,228 Uzdravení 540,068 Infikovaných 106,090 Last updated: 28. novembra 2021 - 06:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img