nedeľa, 25 júla, 2021
21.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Liverpool vyradili zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO, v historickej lokalite má vyrásť...

Liverpool vyradili zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO, v historickej lokalite má vyrásť futbalový štadión

22.7.2021 Anglický Liverpool prišiel o status lokality svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Stalo sa tak po tom, čo výbor organizácie pre svetové dedičstvo usúdil, že výstavba v oblasti tamojšieho nábrežia ohrozuje jeho hodnotu.

Na zozname svetového dedičstva bolo práve námorné obchodné centrum Liverpoolu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Výbor hlasoval tajne
Výbor svetového dedičstva UNESCO rozhodol o vyškrtnutí Liverpoolu zo zoznamu po tajnom hlasovaní počas stretnutia v Číne. Predseda výboru informoval, že z dovedna 20 hlasov bolo 13 za odstránenie, päť proti a dva hlasovacie lístky boli neplatné.

UNESCO uviedlo, že výstavba, vrátane plánovaného nového štadióna klubu FC Everton, mala za následok „vážne zhoršenie“ historickej lokality.

Rozhodnutie UNESCO je podľa starostky Liverpoolu Joanne Anderson nepochopiteľné. „Naša lokalita svetového dedičstva nikdy nebola v lepšom stave, pretože ťažila zo stoviek miliónov libier investícií do desiatok pamiatkovo chránených budov a verejnej sféry,“ vyjadrila sa. Ako tiež uviedla, bude spolupracovať s vládou a prešetria, či sa mesto môže voči rozhodnutiu odvolať.
Zavládlo sklamanie
Hovorca vlády uviedol, že sú „extrémne sklamaní“ z rozhodnutia a veria, že Liverpool si „vzhľadom na významnú úlohu, ktorú v dejinách zohrávali historické doky a širšie mesto,“ stále zaslúži status lokality svetového dedičstva.

Liverpool sa na zoznam svetového dedičstva UNESCO dostal v roku 2004. Od začiatku vedenia zoznamu z neho vyškrtli len tri lokality. Okrem Liverpoolu sú to ešte Útočisko priamorožca arabského v Ománe, ktoré vyradili v roku 2007, a Labské údolie v Drážďanoch, ktoré o status prišlo v roku 2009.

Viac k témam: Liverpool, Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
Zdroj: Webnoviny.sk – Liverpool vyradili zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO, v historickej lokalite má vyrásť futbalový štadión © SITA Všetky práva vyhradené.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,302 +43 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,359 Infikovaných 409 Last updated: 25. júla 2021 - 03:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -