streda, 7 decembra, 2022
5.9 C
Bratislava
ÚvodArénaKamenický: Matovič a chystaná reforma? Je to ako keď si niekto, kto...

Kamenický: Matovič a chystaná reforma? Je to ako keď si niekto, kto vie šoférovať auto, trúfa riadiť dopravné lietadlo

“Zdraviu verejných financií by najviac prospelo, aby sa táto vláda čo najskôr porúčala. Takúto sebareflexiu by však od nich asi nikto neočakával. Je to veľká škoda pre Slovensko,” hovorí exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Podľa prieskumu AKO by bol Smer vo voľbách treťou najsilnejšou stranou s  10,9 percentami hlasov. Prvý je Hlas-SD a druhá SaS. V parlamente by so 17 poslancami bolo aj PS, rovnako ako OĽaNO. Ako sa pozeráte na tieto výsledky  prieskumu, čo za tými číslami vidíte?

Prieskumy nekomentujem, ale pre mňa by bolo najlepším prieskumom konanie volieb, najlepšie tých predčasných! Na základe chaosu a rozkladu, ktorý na Slovensku robí táto vláda, by som si želal rovnako ako väčšina Slovákov zmenu na čele štátu čo najskôr. 

Čo vidíte za tými číslami aj z hľadiska vašej budúcnosti?

Čo prinesie budúcnosť budeme riešiť neskôr, teraz je najdôležitejšia pomoc ľuďom po covide. Predseda strany a všetci podpredsedovia pracujeme na dennej báze v prospech ľudí na Slovensku a nesledujeme úzkostlivo percentá v prieskumoch. Tie sa dajú manipulovať. Pravidelne pripravujeme a aj predkladáme kvalifikované návrhy, respektíve poukazujeme na pochybenia vlády. Naposledy na základe podania strany SMER-SD Ústavný súd SR pozastavil účinnosť diskriminačnej vyhlášky o karanténe pri návrate na Slovensko. Obrovské množstvo Slovákov to privítalo a malo to pomôcť najmä pendlerom alebo dovolenkárom. Čo však spravila táto vláda? Odignorovala Ústavný súd a ešte karanténu sprísnila. Ľudia sú už fakt na vládu naštvaní! Namiesto pomoci ľudí diskriminujú, delia ich na dve kategórie – zaočkovaných a nezaočkovaných a nezmyselnými opatreniami zabíjajú ekonomiku.

Ľudia očakávali, či bude na jeseň referendum a potom prípadné predčasné voľby. Ústavný súd rozhodol, že teda, nebudú určite.  Pri pohľade na tie výsledky prieskumu, veríte koaličným politikom, že skutočne si referendum priali? Ako to beriete, keďže vaša strana s Hlasom zbierala podpisy pod petíciu?

V expresne krátkom čase sa vyzbieralo 600 tisíc podpisov pod referendum a, žiaľ, prezidentka Čaputová svojím podaním na Ústavný súd SR samotné referendum spochybnila a toto referendum v podstate zmarila. Ľudia nerozumejú zložitým právnickým vyjadreniam, ale rozumejú tomu, že demokracia, ktorá vychádza z vôle ľudu, bola narušená. Veď samotné starogrécke slovo “demokracia” znamená “vláda ľudu”.

Považujem za farizejské, ak si prezidentka, Matovič či iní lídri koaličných strán hovoria, ako sú za konanie referenda, ale konajú presne opačne. 

vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vpravo minister financií Igor Matovič (Foto: TASR)


Ústavný súd povedal, že na konanie referenda je potrebná zmena Ústavy SR. Jediné rýchle riešenie bolo, aby o novele Ústavy rozhodla vláda a odsúhlasila skrátené legislatívne konanie. Preto SMER-SD predložil na vládu 14.7.2021 takýto návrh, ktorý stačilo prijať vo vláde a posunúť ho do Národnej rady SR. Čo spravila vláda? Ani tento bod do programu nezaradila! Napľula takto do tváre 600 tisíc ľuďom, ktorí podpísali petíciu.

Otázka referenda ešte ale nie je uzavretá. Premiér Heger ale už vyhlásil, že verí, že Boris Kollár si kvôli zmene ústavy nepostaví hlavu. Myslíte, že áno, či nie?

Videli sme, že Boris Kollár nakoniec v prospech referenda nič nespravil a stiahol chvost.  Boli to len rečičky ako sa zapáčiť voličom a ako sa hovorí “skutek utek”. Rád sa však nechám prekvapiť.

Aká je pravdepodobnosť referenda a predčasných volieb aktuálne z vášho pohľadu – je to už passé? 

Nechápem, prečo prezidentka proste referendum nevyhlásila a obracala sa na Ústavný súd. Dnes je na konanie referenda potrebná novela Ústavy, ktorá je žiaľ v rukách tejto chaotickej vlády. Táto vláda je jednoznačne proti referendu, čiže vôľa ľudí je opäť na vedľajšej koľají. Prezidentka ukázala, že je za to, aby tu naďalej vládla táto nekompetentná vláda, ktorá porušuje všetko, čo sa len dá. 

Sme svedkami častých zatýkaní, máme vo vyšetrovacej väzbe asi najviac exfunkcionárov bezpečnostných zložiek. Ako hodnotíte túto “vizitku” vášho vládnutia?

Nehovorím, že nikto v minulosti nespravil chyby a my sme za to aj vo voľbách zaplatili. Nás skôr zarážajú informácie o manipulácii vyšetrovaní, o ktorých sa hovorilo v správe SIS, ktorú čítal v parlamente samotný predseda Národnej rady SR. V správe SIS sa jasne hovorilo ako vládna moc zneužíva kajúcnikov na vynucovanie priznaní, manipulovanie dôkazov a nezmyselné držanie mnohokrát nevinných ľudí v kolúznej väzbe. Za všetko hovorí prípad advokáta Ribára, ktorého protizákonne držali vo väzbe skoro dva roky, napriek jeho sťažnostiam sa v jeho prípade nekonalo a Ústavný súd skonštatoval, že neboli žiadne relevantné dôvody, aby ho vôbec držali vo väzbe. Vládna moc Ústavný súd opäť odignorovala a snažila sa pána Ribára opäť dostať do väzby, našťastie to súd nepovolil. Toto sú ohavnosti, ktoré sa v právnom štáte nesmú diať!

Robert Fico vyhlásil, že sa pracuje na tom,  aby bol Smer vyhlásený  za zločineckú organizáciu. Viete si to predstaviť, čo by to podľa vás znamenalo? 

Znamená to kriminalizáciu predstaviteľov opozície a vytváranie obrazu kolektívnej viny, ktorú presadzuje väčšina diktátorských režimov. Mňa zaráža najmä dvojaký meter. Generála Lučanského zatkli na základe výpovedí kajúcnikov do väzby a zaplatil za to životom a teraz tu máme nahrávku, ktorá už po tretí raz hovorí o úplatku, ktorý zobral minister vnútra Mikulec a nič sa nedeje! Toto má byť ten návrat dôvery ľudí v právny štát a rovnaká spravodlivosť pre všetkých?

Podľa niektorých názorov práve tieto policajno-prokurátorské aktivity môžu byť iskrou, ktorá spôsobí rozkol vo vládnej koalícii. Vnímate to tiež tak?

Som zvedavý ako sa zachovajú koaliční lídri, ak sa potvrdí, že manipulovanie vyšetrovaní v spomínanej správe SIS bola pravda a potvrdí sa, že právny štát sa na Slovensku už podarilo rozložiť. Ak to prejdú len mlčky tak, ako všetky svoje prešľapy, tak nastolia na Slovensku diktatúru, ktorá sa nebude štítiť pozatvárať všetkých predstaviteľov opozície bez ohľadu na to, či niečo vykonali alebo nie. To bude definitívna bodka za demokraciou a právnym štátom na Slovensku.

Ministrom financií je bývalý premiér Matovič. Skúsite povedať, ako ho vnímate z odborného hľadiska? 

Na to poviem len toľko, že Matovič sa nikdy nemal stať ministrom financií, a to z viacerých dôvodov. Je plagiátor, mal problémy s daňami a o jeho odborných predpokladoch je zbytočné  diskutovať. Nečudujem sa, že z ministerstva financií odchádzajú kľúčoví ľudia, ktorí tam pracovali dlhé roky, a to počas viacerých vlád.

Na jeseň sa bude riešiť aj daňovo-odvodová reforma. Tu už naráža SaS a Matovič hlavne čo sa týka daňovo-odvodového zaťaženia. Aký je váš názor, čo môžeme reálne čakať?  Špeciálne v popandemických časoch je to mimoriadne citlivá téma…

Matovičova a Hegerova vláda enormne zvýšila deficity a zadĺženie Slovenska, a ak to bude chcieť vykompenzovať, tak sa určite nevyhne zvyšovaniu daní. Druhá možnosť je, že ďalej bude zvyšovať zadĺženie Slovenska a ešte viac rozvráti verejné financie.
Pripraviť kvalitnú daňovo-odvodovú reformu nie je jednoduché. Vyžaduje si to jasnú víziu, ako financovať štát a takáto reforma sa existenčne dotýka skoro každého na Slovensku. Jej dôsledky budú dlhodobé a reforma môže výrazne ovplyvniť aj samotný charakter štátu. 
Práve preto si daňovo-odvodová reforma  vyžaduje rozsiahlu celospoločenskú diskusiu, rozsiahle prepočty vplyvov a rozsiahlu dopadovú štúdiu, koho táto reforma zasiahne negatívne a koho naopak zvýhodní. Kto sa pýtal napríklad samospráv na ich predstavu o spôsobe ich financovania?

minister financií SR Igor Matovič (foto: facebook I.Matoviča)

Nič z toho sa tu nedeje a mám veľké obavy z toho, čo chce ľuďom predstaviť Matovič. SAS aj Za ľudí hovoria o svojich veľmi čiastkových predstavách zmien, ktoré nie sú komplexné a líšia sa nielen navzájom, ale aj s tým čo naznačuje Matovič. Na hlavných črtách reformy by mala byť dohoda najskôr v koalícii a potom by o nej mala prebehnúť široká diskusia. Táto chaotická vláda si cez médiá odkazuje svoje predstavy o daňovo-odvodovej reforme a je jasné, že nie sú dohodnutí ani medzi sebou. 
Je nebezpečné, že Matovič sa chystá urobiť niečo, čomu nerozumie. Je to ako keď si niekto, kto vie šoférovať auto, trúfa riadiť veľké dopravné lietadlo. Žiaľ, v takom prípade následky budú fatálne. 

Ako hodnotíte pomoc vlády občanom pri pandémii?

V krátkosti troma slovami – malá, pomalá a byrokratická. Aj medzinárodné organizácie potvrdili, že bola jedna z najmenších v EÚ. Potvrdzujú to aj vyjadrenia ľudí, ktorí ju mnohí nepocítili vôbec alebo v dostatočnom množstve. 

8 miliárd, o ktorých hovoril premiér Heger podľa vás ľudia nepocítili a vyzvali ste úrad vlády na zverejnenie konkrétnych výdavkov  v súlade aj s ESA 2010 – máte nejaký výsledok? 

Vláda po viacerých urgenciách, mojich, médií, Transparency International – zverejnila tabuľku. Vo svojom statuse na sociálnej sieti som ju detailne rozobral a potvrdilo sa, že 8 miliárd pomoci bolo zavádzanie zo strany Eduarda Hegera. Za dva roky roky 2020 a 2021 sa dá hovoriť o priamej pomoci max. 2 miliardy za rok. Vláda si nekorektne do sumy zarátala aj položky, ktoré nemajú vplyv na hospodárenie štátu.

Moja druhá výčitka je, že zverejnená tabuľka nie je dostatočné transparentná, nakoľko z nej nevieme, koľko štát za aké opatrenie zaplatil. Mňa by napríklad zaujímalo, koľko táto vláda zaplatila za nezmyselné antigénové testy, na ktorých sa niekto poriadne nabalil.
Najhoršie však je, že v dôsledku nedostatočnej pomoci štátu mnoho ľudí prišlo o prácu a mnoho živnostníkov a malých firiem skrachovalo.

Ako dlho sa bude podľa vás Slovensko spamätávať z ekonomického šoku, ktorý spôsobila pandémia? Poslanci narýchlo  schválili ešte aj navýšenie výdavkov na budúci rok o neuveriteľnú  sumu: 3,7 miliardy eur – to bude treba zaplatiť…

Deficity verejných financií, tempo a celková výška zadĺženia Slovenska dosahuje rekordné úrovne. Problémom sú najmä výdavky, ktoré neúmerne rastú a nemajú súvis s covidom-19. Hotovostné výdavky štátneho rozpočtu sú aj kvôli navýšeniu rozpočtu v roku 2021 oproti roku 2019 vyššie o 50% a prekročili úroveň 27 miliárd eur. Konsolidácia verejných financií bude trvať roky. Zdraviu verejných financií by najviac prospelo, aby sa táto vláda čo najskôr porúčala. Takúto sebareflexiu by však od nich asi nikto neočakával. Je to veľká škoda pre Slovensko a najmä jeho obyvateľov.

 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -