Generálny riaditeľ WHO označil vylúčenie laboratórneho pôvodu COVID-19 za „predčasné“

0
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (Foto: SITA/ Laurent Gillieron/Keystone via AP, File)

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus pripustil, že vylúčenie možnej spojitosti medzi pandémiou COVID-19 a únikom z laboratória, bolo predčasné. Vyjadril sa tak vo štvrtok a zároveň vyzval Čínu, aby bola transparentná. Prvé prípady nákazy novým koronavírusom u ľudí identifikovali v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan.

Medzinárodný tím, ktorý tento rok vycestoval do Číny s cieľom vyšetriť zdroj pandémie, mal podľa jeho slov problémy dostať sa k potrebným neupraveným dátam. WHO preto podľa neho žiada Čínu, aby „bola transparentná, otvorená a spolupracovala, najmä v súvislosti s informáciami a neupravenými dátami“, o ktoré žiadali už v počiatočných dňoch pandémie.

Novinárom tiež povedal, že sa objavil „predčasný tlak“ na vylúčenie teórie, že vírus mohol uniknúť z čínskeho vládneho laboratória vo Wu-chane. V marci pritom samotné WHO zverejnilo správu, v ktorej konštatovalo, že laboratórny únik je „extrémne nepravdepodobný“.

„Ja sám som bol laboratórny technik. Som imunológ a pracoval som v laboratóriu. Nehody v laboratóriách sa stávajú,“ skonštatoval Tedros a dodal, že „je to bežné“.

Teória, že pandémia sa mohla nejakým spôsobom začať v laboratóriu a možno i s upraveným vírusom, nabrala v posledných mesiacoch na intenzite, najmä po tom, ako americký prezident Joe Biden v máji nariadil preskúmanie materiálov tajných služieb.

Čína to rázne odmietla s tým, že pokusy spojiť pôvod pandémie s laboratóriom, sú politicky motivované a zároveň naznačila, že vírus môže pochádzať zo zahraničia. Na jarnom stretnutí ministrov zdravotníctva dokonca Čína konštatovala, že budúce pátranie po pôvode COVID-19 by malo pokračovať v iných krajinách.

Väčšina vedcov predpokladá, že koronavírus pochádza od netopierov, no presný spôsob, ako prvý raz preskočil na ľudí, nie je jasný – či už to bolo prostredníctvom nejakého medzihostiteľa alebo inak. Presné určenie prirodzeného pôvodu takéhoto vírusu však zvyčajne trvá aj niekoľko desaťročí.

Podľa Tedrosa je pre určenie toho, či pandémia má nejakú súvislosť s laboratóriom, „dôležité skontrolovať, čo sa stalo, najmä v našich laboratóriách“. „Potrebujeme informácie, priame informácie o situácii v tomto laboratóriu pred pandémiou i na jej začiatku,“ skonštatoval šéf WHO s tým, že keď budú mať k dispozícii úplné informácie, budú môcť vylúčiť súvislosť s laboratóriom a preto je spolupráca Číny kľúčová.

V priebehu pandémie však Tedros opakovane chválil Čínu za rýchlosť a transparentnosť, napriek tomu, že iní predstavitelia WHO sa sťažovali na zahmlievanie zo strany čínskych kolegov.

Viacerí odborníci na verejné zdravie tiež vyzývali na nezávislé vyšetrovanie s tým, že WHO na to nemá politický vplyv a za viac ako rok nedokázala od Číňanov získať potrebné údaje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu