Bielorusko: Úrady uskutočnili desiatky razií u ľudskoprávnych aktivistov i novinárov

0
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: TASR/AP

Úrady v Bielorusku v stredu uskutočnili razie v kanceláriách a domovoch desiatok aktivistov za ľudské práva a novinárov. Tento krok predstavuje pokračovanie represií proti odporcom režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Spomenuté zásahy sa udiali iba deň po tom, ako Lukašenko sľúbil, že sa bude „zaoberať“ mimovládnymi organizáciami, ktoré obviňuje z podnecovania nepokojov. Strážcovia zákona vykonali razie v domovoch aktivistov, novinárov a niekoľkých advokátov ľudskoprávnej organizácie Viasna, ako aj v kanceláriách ďalších bieloruských mimovládnych organizácií. Po celom Bielorusku sa ich uskutočnilo viac ako štyridsať.

„V Bielorusku aktivovali najmasovejšie represie v moderných dejinách krajiny,“ povedal agentúre AP Andrej Bastunec, šéf Bieloruskej asociácie novinárov.

Minulý týždeň bieloruské úrady uskutočnili viac ako 30 razií zameraných na novinárov a médiá. Zadržali sedem novinárov, vrátane tých, ktorí pracujú pre noviny Naša Niva, ktoré úrady zakázali. Celkovo je v súčasnosti za mrežami 39 novinárov, ktorí buď čakajú na súdne pojednávanie, alebo sú odsúdení na trest odňatia slobody.

Bieloruský výbor pre štátnu bezpečnosť – KGB – začiatkom tohto mesiaca oznámil, že uskutoční rozsiahlu operáciu na „očistenie od radikálne zmýšľajúcich osôb“. Lukašenko v utorok prisľúbil, že postaví pred súd 1500 mimovládnych organizácií a novinárov, ktorí sú podľa neho „financovaní zo zahraničia“.

„Začali sme veľmi aktívne pracovať na riešení všetkých tých mimovládnych organizácií, ktoré účinne propagovali teror namiesto demokracie,“ uviedol Lukašenko.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu