Fico kritizoval nákup antigénových testov. Priamo pred sídlom trnavskej firmy Eurolab Lamda

0
Robert Fico (Smer-SD) Foto: SITA/Jana Birošová

Minuloročný nákup antigénových testov od trnavskej spoločnosti Eurolab Lambda bol podľa predsedu Smeru – SD Roberta Fica v rozpore so zákonom. Spoločnosť podľa neho nedala najlepšiu cenu, okrem toho mala byť vylúčená, pretože mala nedoplatky v Sociálnej poisťovni, ktoré uhradila, až keď sa na to prišlo. Fico to povedal v Trnave pred sídlom akciovej spoločnosti Eurolab Lambda, ktorá dodala vlani Správe štátnych hmotných rezerv a ministerstvu hospodárstva spolu 13,1 milióna kusov antigénových testov.

Fico pripomenul, že firma Eurolab Lambda sa vďaka antigénovým testom vyšvihla zo zisku približne 31-tisíc eur v roku 2019 k vlaňajšiemu zisku 3,7 milióna eur. Za nákupom testov od tejto spoločnosti vidí vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý sa podľa neho pozná s predsedom predstavenstva spoločnosti Eurolab Lambda Petrom Krajčovičom. Ten je menšinovým akcionárom v súkromnej škole Besst, do ktorej chodia Matovičove dcéry. Šéf Smeru-SD našiel spojenie aj so stranou Sloboda a solidarita, pretože jeden z jej zakladateľov Ivan Juráš bol predsedom predstavenstva Eurolab Lambda v minulosti. „Vládna koalícia kradne na tých najcitlivejších veciach, kradli aj na nákupe antigénových testov, ktoré sa používali v boji proti pandémii,“ skonštatoval Fico.

Rozpor so zákonom v prípade niektorých nákupov antigénových testov Správou štátnych hmotných rezerv konštatoval aj Úrad pre verejné obstarávanie. Správa rezerv sa však odvolala a tak rozhodnutie nie je zatiaľ právoplatné.

Úrad vlády SR reagoval, že nabaľovanie sa na verejných zákazkách bolo typické pre vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Dôkazom má byť celá plejáda ich nominantov, ktorí sa dnes navzájom udávajú a sedia obvinení v kolúznej väzbe.„Pánu Ficovi a Pellegrinimu treba pripomenúť bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv, pána Kičuru, ktorý mal svoj pochybný poklad uložený v zlatých tehličkách a dnes je trestne stíhaný. Obom odporúčame, aby spolupracovali s políciou pri odhaľovaní trestnej činnosti svojich nominantov, “ uviedla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Dodala, že Igor Matovič už vylúčil väzby na trnavskú firmu, ktorá antigenové testy zabezpečovala a jediné spojenie medzi ním a firmou je, že sídlia v Trnave.

- Reklama -