streda, 7 decembra, 2022
5.9 C
Bratislava
ÚvodArénaFico kritizoval nákup antigénových testov. Priamo pred sídlom trnavskej firmy Eurolab Lamda

Fico kritizoval nákup antigénových testov. Priamo pred sídlom trnavskej firmy Eurolab Lamda

Minuloročný nákup antigénových testov od trnavskej spoločnosti Eurolab Lambda bol podľa predsedu Smeru – SD Roberta Fica v rozpore so zákonom. Spoločnosť podľa neho nedala najlepšiu cenu, okrem toho mala byť vylúčená, pretože mala nedoplatky v Sociálnej poisťovni, ktoré uhradila, až keď sa na to prišlo. Fico to povedal v Trnave pred sídlom akciovej spoločnosti Eurolab Lambda, ktorá dodala vlani Správe štátnych hmotných rezerv a ministerstvu hospodárstva spolu 13,1 milióna kusov antigénových testov.

Fico pripomenul, že firma Eurolab Lambda sa vďaka antigénovým testom vyšvihla zo zisku približne 31-tisíc eur v roku 2019 k vlaňajšiemu zisku 3,7 milióna eur. Za nákupom testov od tejto spoločnosti vidí vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý sa podľa neho pozná s predsedom predstavenstva spoločnosti Eurolab Lambda Petrom Krajčovičom. Ten je menšinovým akcionárom v súkromnej škole Besst, do ktorej chodia Matovičove dcéry. Šéf Smeru-SD našiel spojenie aj so stranou Sloboda a solidarita, pretože jeden z jej zakladateľov Ivan Juráš bol predsedom predstavenstva Eurolab Lambda v minulosti. „Vládna koalícia kradne na tých najcitlivejších veciach, kradli aj na nákupe antigénových testov, ktoré sa používali v boji proti pandémii,“ skonštatoval Fico.

Rozpor so zákonom v prípade niektorých nákupov antigénových testov Správou štátnych hmotných rezerv konštatoval aj Úrad pre verejné obstarávanie. Správa rezerv sa však odvolala a tak rozhodnutie nie je zatiaľ právoplatné.

Úrad vlády SR reagoval, že nabaľovanie sa na verejných zákazkách bolo typické pre vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Dôkazom má byť celá plejáda ich nominantov, ktorí sa dnes navzájom udávajú a sedia obvinení v kolúznej väzbe.„Pánu Ficovi a Pellegrinimu treba pripomenúť bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv, pána Kičuru, ktorý mal svoj pochybný poklad uložený v zlatých tehličkách a dnes je trestne stíhaný. Obom odporúčame, aby spolupracovali s políciou pri odhaľovaní trestnej činnosti svojich nominantov, “ uviedla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Dodala, že Igor Matovič už vylúčil väzby na trnavskú firmu, ktorá antigenové testy zabezpečovala a jediné spojenie medzi ním a firmou je, že sídlia v Trnave.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -