štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaEurópska únia: Lukašenko zneužíva migrantov ako nástroj politického tlaku

Európska únia: Lukašenko zneužíva migrantov ako nástroj politického tlaku

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v pondelok vyzvala bieloruskú vládu, aby zastavila nápor migrantov, ktorí nelegálne prekračujú hranicu Bieloruska s Litvou. Situáciu na hranici medzi dvoma krajinami označila za „veľmi vážnu“, informuje spravodajský portál Euronews.

„Lukašenkov režim využíva migrantov ako nástroj politického tlaku a fakticky im uľahčuje prekračovať litovskú hranicu,“ uviedla komisárka.

Litva, ktorá poskytla útočisko predstaviteľom bieloruskej opozície, obviňuje svojho suseda, že nelegálnym imigrantom, ktorí prichádzajú najmä z Iraku, Blízkeho východu a Afriky, cielene umožňuje prekračovať vzájomnú hranicu.

Bieloruská vláda koncom júna oznámila, že obmedzí spoluprácu s EÚ v oblasti boja proti nelegálnej migrácii. Krok bol odpoveďou na najnovšie kolo ekonomických sankcií, ktoré predtým európsky blok uvalil na Bielorusko. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko európske sankcie odsúdil ako súčasť hybridnej vojny, ktorú vedie Západ proti jeho krajine.

Podľa eurokomisárky sa zdá, že migranti prichádzajú do Minska letecky z Bagdadu a Ankary. Bieloruské úrady im následne umožnia prechod smerom k hranici s Litvou, prípadne ich tam priamo dovezú autobusy.

„Nie je to, samozrejme, na sto percent isté. Takto ale situáciu chápeme práve teraz,“ dodala Johanssonová.

Podľa Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex prípady nelegálneho prekročenia hranice v júni vzrástli šesťnásobne. Za posledné dva mesiace hranicu medzi Litvou a Bieloruskom prekročilo viac ako 1500 ľudí, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zhruba 20-násobok. V snahe odradiť migrantov z iných krajín začala Litva v piatok na hraniciach s Bieloruskom budovať plot. Vzťahy medzi týmito susednými krajinami sú napäté od volieb hlavy štátu v Bielorusku z augusta 2020.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 Úmrtí 15,095 Uzdravení 616,643 Infikovaných 117,231 Last updated: 9. decembra 2021 - 05:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img