streda, 20 októbra, 2021
13.2 C
Bratislava
ÚvodArénaKorčok: Situácia v Bielorusku sa zhoršuje z týždňa na týždeň

Korčok: Situácia v Bielorusku sa zhoršuje z týždňa na týždeň

Situácia v Bielorusku sa zhoršuje z týždňa na týždeň a režim Alexandra Lukašenka pokračuje v brutalite, perzekúciách a zastrašovaní bieloruských občanov. Po zasadnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) v Bruseli to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV SR). Podľa Korčoka je aktuálne bieloruská spoločnosť pre Lukašenkov režim rozštiepená a bieloruský režim pohrozil narušením medzinárodných dodávateľských reťazcov medzi Európou a Áziou, pristúpil k uzavretiu medzinárodných hraníc s Ukrajinou a vyhosťuje diplomatov členských krajín EÚ a Severoatlantickej aliancie (NATO) a usiluje sa o vyvolanie migračnej krízy v Európe.

Šéf slovenskej diplomacie tvrdí, že EÚ preto musí aj naďalej zostať konzistentná a dôsledná v podpore Bielorusiek a Bielorusov v zápase o slobodu v ich krajine. Na stretnutí ministrov bola témou aj otázka vplyvu nových technológií na globálnu politiku. „Umelá inteligencia, spravovanie dát, 5G siete, čipy a polovodiče sú novými základnými kameňmi každej ekonomiky, čím zároveň rastie ich vplyv vo svetovej politike. Kto bude v týchto oblastiach dominantným hráčom, získa aj mimoriadny vplyv na geopolitiku a najmä na každodenné životy nás všetkých,“ povedal Korčok. Vedúcu úlohu v tejto oblasti by preto podľa neho mali zohrávať krajiny, ktoré majú demokratické zriadenie.

Dôležitou témou rokovania bola aj situácia v Etiópii, predovšetkým v provincii Tigraj, v ktorej už osem mesiacov zúri ozbrojený konflikt. Situáciu v krajine Korčok vníma ako mimoriadne zložitú, pretože milióny ľudí sú vnútorne presídlené a odkázané na núdzovú potravinovú pomoc, ktorej prístup je značne sťažený. Šéf slovenskej diplomacie si myslí, že EÚ musí urgentne napomôcť umožneniu prístupu obyvateľstva k humanitárnej pomoci, stabilizácii situácie a zabráneniu ďalšiemu vzplanutiu ozbrojeného konfliktu.

Súčasťou programu v Bruseli boli i pracovné raňajky ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ s ministrom zahraničných vecí Egypta Samehom Shoukrym a neformálny obed s novým ministrom zahraničných vecí Izraela Yairom Lapidom. Korčok dodal, že obaja ministri poskytli zahraničným partnerom cenné pohľady na situáciu vo svojich krajinách, región Blízkeho východu i na perspektívu vzťahov EÚ s Egyptom a Izraelom.

728*90

2 KOMENTÁRE

  1. Tára!!! Nech sa radšej stará o to čo sa deje na Slovensku!!! Veď ani na to nestačí!!! A chce sa vyjadrovať k tomu o čom nemá ani šajnu. Ha, ha, ha … Chudák!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 12:26 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img