Špeciálna prokuratúra opäť obžalovala 16 ľudí za spoluprácu so zločineckou skupinou takáčovci

0
špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (Foto: SITA/Martin Medňanský)

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) opätovne podal obžalobu na 16 osôb, ktorým kladú za vinu členstvo alebo spoluprácu so zločineckou skupinou takáčovci. Obžaloba sa týka 24 skutkov, ktoré sa podľa dozorujúceho prokurátora Michala Šúreka diali v rokoch 2004 až 2019. Dnes na tlačovej besede na ÚŠP v Pezinku o tom informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a dozorujúci prokurátor v trestnej veci. Medzi stíhanými je aj jeden bývalý príslušník Policajného zboru.

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na predstaviteľov takáčovcov už v utorok 6. júla. Ako dnes vysvetlil špeciálny prokurátor, koncom júna podal prokurátor v lehote návrh na predĺženie väzby u vtedy obvinených a o týchto návrhoch zatiaľ nebolo právoplatne rozhodnuté. „Následne tým, že skončilo prípravne konanie, podal dozorujúci prokurátor v danej veci obžalobu. Vznikla tak trochu unikátna procesná situácia takého súbehu návrhov na predĺženie väzby a na druhej strane podanej obžaloby,“ pokračoval Lipšic s tým, že bolo podľa neho správne, že dozorujúci prokurátor obžalobu podal, aby sa nepredlžovalo väzobné stíhanie v prípravnom konaní. „Ale vznikla procesná situácia, ktorá nebola súdnou praxou zatiaľ riešená ani ustálená. Preto som z dôvodu procesnej opatrnosti využil svoje oprávnenie a minulý týždeň som vzal obžalobu späť s tým, že bola opätovne dnešným dňom v rovnakom znení a obsahu podaná,“ dodal.

Dozorový prokurátor na brífingu objasnil, že 13 osobám sa v trestnej veci kladie za vinu členstvo v zločineckej skupine takáčovci a trom osobám činnosť pre ňu. Ako uviedol, obžaloba sa týka napríklad „výpalníctva“, ktoré súviselo aj s poškodzovaním cudzej veci. „Tí, ktorí odmietali nejakým spôsobom takzvanú ochranu, bol im poškodzovaný majetok,“ povedal Šúrek. Ďalej ide aj o skutky všeobecného ohrozenia, ublíženie na zdraví, vydieranie či krivú výpoveď.

„Priebeh celého vyšetrovania do značnej miery komplikovalo aj prepojenie zločineckej skupiny na orgány činné v trestnom konaní,“ skonštatoval prokurátor s tým, že dochádzalo napríklad k prezradeniu nasadenia informačno-technických prostriedkov, ktorými boli osoby pracujúce v prospech skupiny monitorované. „Dochádzalo dokonca k prezrádzania jednotlivých zaisťovacích akcií. Často vyššie postavení predstavitelia skupiny boli na úteku a neboli zastihnuteľní priamo pri jednotlivých zásahoch. Potom s odstupom času, poznajúc dôkaznú skutkovú situáciu sa prihlásili na polícii,“ uviedol Šúrek. Na záver uviedol, že momentálne je na ÚŠP rozbehnutých viacero trestných konaní a naďalej prebieha rozsiahle vyšetrovanie tejto skupiny.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala údajných takáčovcov v pondelok 28. októbra 2019 ráno na viacerých miestach západného Slovenska v rámci akcie Apač. Následne NAKA zadržala aj Ľubomíra Kudličku, údajného bosa takáčovcov. Jeho zadržanie súviselo s vraždou Romana Krajčiho, ktorá sa stala v roku 2006 v Prievidzi. Najvyšší súd SR 14. apríla zamietol odvolanie Ľubomíra Kudličku a za vraždu mu potvrdil trest vo výške 25 rokov väzenia.

- Reklama -