ŠÚKL: Zápalové ochorenia srdca a vakcíny od Pfizeru a Moderny môžu mať súvislosť

1
očkovanie Zdroj: sita

Medzi veľmi zriedkavými zápalovými ochoreniami srdca a vakcínami od Pfizeru a Moderny existuje možná súvislosť. Vyplýva to zo záveru Európskej liekovej agentúry (EMA) po preskúmaní prípadov zápalových ochorení srdca po tzv. mRNA vakcínach. Podľa záverov Výboru pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) liekovej agentúry majú byť myokarditída a perikarditída pridané do Súhrnu charakteristických vlastností lieku a Písomnej informácie pre používateľa (tzv. príbalový leták) ako nové vedľajšie účinky daných vakcín s neznámou frekvenciou výskytu. Uvedené má byť aj upozornenie o tomto riziku pre zdravotníckych pracovníkov aj pacientov. Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

Výbor dospel k záveru o možnej súvislosti po dôkladnom preskúmaní všetkých dostupných údajov. Preskúmanie zahŕňalo podrobnú analýzu prípadov myokarditídy a perikarditídy, ktoré boli v súvislosti s týmito vakcínami nahlásené v Európskom hospodárskom priestore (EHP). V súvislosti s myokarditídou išlo o 145 prípadov po vakcíne Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a 19 prípadov po vakcíne Spikevax (Moderna). Pri perikarditíde išlo o 138 prípadov po vakcíne Comirnaty a 19 po vakcíne Spikevax. Do konca mája 2021 bolo v EHP podaných približne 177 miliónov dávok vakcíny Comirnaty a 20 miliónov dávok vakcíny Spikevax. Výbor takisto skúmal prípady nahlásené v krajinách mimo EHP.

Prípady myokarditídy a/alebo perikarditídy sa zvyčajne vyskytli do 14 dní po očkovaní, častejšie po druhej dávke vakcíny a u mladších dospelých mužov. Päť prípadov nahlásených v EHP malo fatálny priebeh. Išlo o pacientov vo vysokom veku alebo s inými pridruženými ochoreniami.

Myokarditída a perikarditída sa prejavujú najmä dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku a prudkým tlkotom srdca, ktorý môže byť nepravidelný. „Vzhľadom na to, že podľa dostupných vedeckých dôkazov vakcíny poskytujú vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom, celkové prínosy vakcín i naďalej prevyšujú ich riziká,“ dodala hovorkyňa ŠÚKL.

- Reklama -

1 komentár

  1. Tá chudina nás zrejme zase klame. To nech povie tým, ktorí skapali po podaní týchto západných sračiek!!! Alebo aspoň pozostalým. Vakcíny nemajú ani tú účinnosť ktorú nám na začiatku proklamovali. Aj toto by mali ľuďom hovoriť. Prečo potom pripravujú už tretiu vlnu vakcinácie? Tie ich sračky sú neúčinné!!! Iba sa na tom obohacujú výrobcovia!!! Prečo do dnešného dňa nepoznáme zmluvy zo západnými sračkami? Prečo výrobcovia nenesú plnú zodpovednosť za svoje výrobky? To iba zmluva s Ruskom a jej vakcínou Sputnik V bola potrebná odtajniť vo všeobecnom záujme? A čo ostatné zmluvy? Tie už nie sú vo všeobecnom záujme? Kde sú teraz tie chudiny Ča_putová, Re_mišová, Ko_lníková? Kde je ten chu. Maj Len_gvarský? Prečo nepovie, že zmluvy odtajní aj bez súhlasu ich dodávateľov, ako to urobil pri Ruskej vakcíne Sputnik V? Dúfam, že raz sa budú musieť títo ľudia spovedať a budú musieť niesť za svoje skutky aj patričnú zodpovednosť!!!

Comments are closed.