pondelok, 27 septembra, 2021
16.2 C
Bratislava
ÚvodArénaČesko: Na uznanie bezinfekčnosti bude treba očkovanie dvoma dávkami vakcíny

Česko: Na uznanie bezinfekčnosti bude treba očkovanie dvoma dávkami vakcíny

Česká vláda sprísnila protiepidemické opatrenia a od piatka už v krajine nebude pre uznanie bezinfekčnosti stačiť len jedna dávka očkovania proti koronavírusu. Podľa epidemiológa Romana Prymulu ide o logický krok. Ukázalo sa totiž, že delta variantu koronavírusu dokážu lepšie čeliť úplne zaočkovaní ľudia. Po novom bude v ČR nutné byť úplne zaočkovaný a počkať 14 dní od druhej vakcinácie. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Ukázalo sa, že účinnosť jednodávkovej schémy voči mutácii delta je pomerne nízka, niekde okolo 30 percent. Na základe tohto poznatku je nevyhnutné mať dvojdávkovú schému,” vysvetlil epidemiológ Roman Prymula. Už týždeň po druhej dávke sa podľa neho vyvíjajú protilátky, ktoré dokážu čeliť aj niektorým mutáciám, ale zavedená štrnásťdňová lehota znamená určitú mieru istoty.

Štrnásť dní po aplikácii druhej dávky vakcíny bude v Českej republike človek považovaný za bezinfekčného a nemusí podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha „nič riešiť”, napríklad počas návštev reštaurácií alebo koncertov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,488 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,094 Infikovaných 9,798 Last updated: 27. septembra 2021 - 10:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -