SaS: Otázka o zmene Ústavy kvôli referendu je predčasná

0
Ondrej Dostál (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Otázka o zmene Ústavy SR je momentálne predčasná. Ako upozornil poslanec Národnej rady SR (NR SR) Ondrej Dostál (SaS), parlament na júnovej schôdzi rokoval o návrhu Tomáša Tarabu (nezaradený) o zmene ústavy, ktorou sa mala v ústave zakotviť možnosť konania referenda o predčasných voľbách. Pretože sa o jeho návrhu hlasovalo 29. júna, najbližšie bude môcť byť podľa rokovacieho poriadku podobný návrh do NR SR predložený až 29. decembra. Uviedol to hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

„Každopádne platí, že ak bude táto otázka aktuálna, najskôr k tomu zaujme stanovisko Republiková rada SaS a poslanecký klub SaS a až následne ho budeme komunikovať,” doplnil.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu 7. júla povedala, že poslanci NR SR môžu zmeniť text Ústavy SR a prijať uznesenie, na základe ktorého by konanie referenda o predčasných parlamentných voľbách bolo v súlade s ústavou. „Poslanci NR SR môžu rozhodnúť o zmene ústavy. To znamená, že môžu dať do ústavy text, ktorý by znamenal, že takéto referendum by bolo v zhode s ústavou. Následne môžu prijať uznesenie, ktorým žiadajú o vyhlásenie referenda. Obratom by som takéto referendum následne vyhlásila, pretože by bolo jasné, že by bolo už v súlade s Ústavou SR,“ uviedla Čaputová. Prezidentka tak naznačila, že referendum občanov sa môže konať nielen na základe petície, ale aj na základe uznesenia NR SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu