Odsúdený Kudlička vraj považoval Dušana Kováčika za priateľa

0
bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Ľubomír Kudlička, prezývaný Kudla, ktorý je právoplatne odsúdený na 25 rokov za objednávku vraždy a tiež je stíhaný v rámci aktivít zločineckej skupiny takáčovcov, považoval bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za blízkeho priateľa. Vo výpovedi na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku to dnes uviedol bývalý člen skupiny takáčovcov Matej Zeman. Podľa neho Kudlička oceňoval, že Dušan Kováčik vedel vybaviť rôzne záležitosti a zabezpečiť potrebné informácie. Obžalovaný Dušan Kováčik sa v reakcii na toto tvrdenie zasmial.

„Opisoval, že majú dobré vzťahy, dobré dohody,” uviedol svedok. Zároveň opísal, ako skupina po vzatí svojho šéfa Kudličku do väzby v roku 2017 zariaďovala jeho prepustenie. Kontaktom skupiny na Dušana Kováčika bola osoba menom Viliam Ružička. Ten podľa svedka pri spoločnom stretnutí skonštatoval, že „Dušan má všetko pod kontrolou” a pracuje na prepustení Kudličku. Samotný Kováčik podľa Zemana na ich stretnutí uviedol, že pri Kudličkovi je potrebná trpezlivosť a že nové dôkazy proti nemu nie sú.

Neskôr sa podľa svedka pri prepustení angažoval aj bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Pôvodne dohodnutá odmena pre Dušana K. mala byť podľa svedka 30 000 eur, neskôr podľa neho celá vec vyšla na 100 000 eur, ktoré boli vyplatené viacerým osobám. Kudličku nakoniec prepustili, keď prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry nepodala sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu o prepustení Kudličku na kauciu. Podľa obžaloby toto zariadil práve Dušan Kováčik.

Po približne päťhodinovej výpovedi svedka Zemana pred súdom vypovedal aj spomenutý Viliam Ružička. Uviedol však, že o skutkoch uvedených v obžalobe nič nevie. S Dušanom Kováčikom sa podľa vlastných slov stretával príležitostne na hokeji v Trenčíne. Z hokeja poznal aj Ľubomíra Kudličku, s ktorým sa stretával vo VIP priestoroch na Slovane Bratislava. Poprel však, že by pre Kudličku niečo vybavoval. „My sme sa len stretli a pozdravili, opýtali, ako sa máme, to bolo všetko,” povedal. Dodal, že nemal vedomosť, kto vlastne Ľubomír Kudlička je.

Dušan Kováčik čelí obžalobe pre viaceré skutky, konkrétne prijímanie úplatkov, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo ohrozenie dôvernej a utajovanej skutočnosti. Stíhaný je väzobne. Pojednávanie v tejto trestnej veci pokračuje vo štvrtok 8. júla.

- Reklama -