Holandsko: Zastrelili známeho investigatívneho novinára

0
Peter R. de Vries (Foto: SITA/ AP Photo/Peter Dejong, File)

 V centre holandskej metropoly Amsterdam v utorok večer zastrelili známeho investigatívneho žurnalistu Petra R. de Vriesa. Novinár bol populárny predovšetkým pre svoje nebojácne príspevky o holandskom podsvetí.

De Vriesa zastrelili krátko po tom, ako sa zúčastnil na pravidelnej televíznej šou. V nemocnici bojoval o život, no napokon podľahol zraneniam. „Bol spáchaný brutálny a zbabelý zločin. Peter R. de Vries je pre nás všetkých národným hrdinom, neobvykle odvážnym novinárom neúnavne hľadajúcim spravodlivosť,“ povedala počas narýchlo zvolanej tlačovej konferencie starostka Amsterdamu Femke Halsema.

Podľa policajného prezidenta Franka Paauwa zadržali dvoch podozrivých vrátane strelca. Dolapili ich na diaľnici asi 50 kilometrov južne od mesta. Neskôr v Amsterdame zatkli tretieho podozrivého.

Dočasný predseda vlády Mark Rutte označil streľbu na 64-ročného De Vriesa za „šokujúcu a nepochopiteľnú“. „Bol to útok na odvážneho novinára a tiež útok na slobodnú žurnalistiku, ktorá je taká dôležitá pre našu demokraciu, náš ústavný štát a našu spoločnosť,“ uviedol Rutte.

Peter R. de Vries pred vystúpením v živom televíznom vysielaní v holandskom Amsterdame. De Vries, jeden z najznámejších holandských reportérov venujúcich sa zločinu, zomrel na následky ťažkého poranenia po streľbe. (Foto: SITA/ AP Photo/Peter Dejong, File)
- Reklama -